Úvod > Aktuality > Zemědělské muzeum ve Valticích se těší na novou sezónu

Zemědělské muzeum ve Valticích se těší na novou sezónu

Vydáno 8. března 2016 Kultura
Přípravy na návštěvnickou sezónu jsou na valtické pobočce Národního zemědělského muzea v plném proudu. Návštěvníci se mohou opět těšit na zajímavé výstavy, akce a doprovodné programy. Pro ty nedočkavé je muzeum v březnu a dubnu otevřeno alespoň o víkendech a o svátcích.
ValticeValtická pobočka Národního zemědělského muzea přivítá novou sezónu zajímavou výstavou s názvem „Voda jako kolébka života“. Výstava představí vodu, jako klíč k životu na Zemi, jejíž hodnotu nelze vyjádřit čísly. Bude varovat před jejím neustálým úbytkem a povede k zamyšlení se nad vlastním způsobem života z hlediska udržitelného rozvoje. Voda je nejen klíčem k životu, ale i ke zdraví. Proto bude návštěvníkům nabídnut pohled na vodu také jako na léčivou sílu, která až zázračně ovlivňuje tělesné i duševní zdraví. Výstava bude zahájena vernisáží 22.3.2016, v den oslavy Světového dne vody. Volně k zhlédnutí bude v návštěvních hodinách muzea od 25.3. do 30.9.2016.

Mezi další výstavy, které muzeum pro letošní sezónu připravuje, patří tradiční a velmi oblíbená výstava balkónových květin a letniček (28.5. – 30.9.2016) a s příchodem podzimu výstava cuket, dýní a patisonů (9.9. – 30.9.2016). Návštěvníci se mohou těšit na Muzejní noc (28.5.2016), Muzejní dýňobraní (9.9. – 11.9.2016) a Muzejní vinobraní (1.10.2016),  které budou tak jako v předchozích letech doplňovat zajímavé doprovodné programy pro děti i pro dospělé. Na závěr roku 2016 chystá muzeum vánoční výstavu s názvem „Kouzlo vánočních tradic, zvyků a pověr.“ Výstava připomene nejzajímavější a nejkrásnější tradice, zvyky a rituály, které provázely vánoční svátky našich babiček a které propůjčovaly tomuto nejmagičtějšímu svátku v roce svou kouzelnou atmosféru. Výstava proběhne příznačně v čase adventním, od 27.11. do 20.12.2016.

ValticeMuzeum má připraven i program pro školy a školky, děti a učitelé si tak mohou vybrat z nabídky
zajímavých lektorských programů a muzejních dílniček, které budou opět probíhat v zábavném a
zároveň vzdělávacím duchu
. Stejně jako v minulém roce bude možné si zakoupit společnou vstupenku se zámkem Valtice. Jedna vstupenka tak přinese jak seznámení s poutavou zámeckou historií, tak
s muzejními expozicemi zaměřenými na zemědělskou, vinařskou a ekologickou tématiku. Společnou vstupenku lze zakoupit na zámku Valtice.

Valtická pobočka Národního zemědělského muzea se na své návštěvníky v nadcházející sezóně těší a věří, že i letošní rok bude pro ně stejně atraktivní jako ten loňský a přinese jim spoustu nových zážitků a příjemných chvil.
Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum čeká v letech 2017 - 2019 rozsáhlá proměna.