Úvod > Aktuality > Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách

Vydáno 19. ledna 2017 Zimní sporty
V sobotu 21. ledna 2017 proběhne už 36. ročník závodu, jehož účastníci mají za úkol navštívit co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor v daný den. Start od 6:00 a cíl do 21:00 je pevně stanoven, zbytek, tedy trasa a tempo záleží pouze na volbě závodníků. Zkusíte jizerské vrcholy zdolat i vy?
Jizerky BukovecOblast Jizerských hor, dávno již považovaná za ráj běžkařů, jakoby sama vybízela k nejrůznějším sportovně-turistickým akcím. Milovníci hor a sportovci vymýšlejí mnohdy velmi originální podniky, při nichž prověřuje každý především sám sebe, vlastní vůli a schopnosti. Zrodily se tak nejrozmanitější akce, které se již staly tradicí a konají se každoročně. K nejvyhlášenějším se řadí Jizerská padesátka, Jizerská stovka, Jizerský maraton, přejezdy Jizerka–Sněžka–Jizerka, a také samozřejmě Jizerské tisícovky.
 
Jako obvykle bude i letošní ročník Jizerských tisícovek začínat i končit v podhůří Jizerských hor, v městě Tanvald u sportovní haly, kde závodníci obdrží popis kontrol a jejich umístění. Pořadatelé doporučují zařadit mezi vybavení lyže do neupravené stopy, tužku, čelovku, buzolu, mapu a výstroj pro případ zhoršeného počasí. Používání GPS navigací, telefonů a jiných zařízení je povoleno pouze k vlastní záchraně.
 

Nejtěžší je zvolit si správnou trasu

Jizerské horyU startu obdrží účastníci propozice, kde jsou sepsány jednotlivé vrcholy s umístěním kontroly: Smrk 1 124 m, Jizera 1 122 m, Černá hora 1 085 m, Smědavská hora 1 084 m, Holubník 1 070 m, Sněžné věžičky 1 055 m, Černý vrch 1 026 m, Jelení stráň 1 017 m, Ptačí kupy 1 013 m, Knajpa 1 012 m, Polední kameny 1 006 m, Bukovec 1 005 m, Milíř 1 002 m a Zámky 1 002 m. Obtížnost přejezdu především stojí na správném rozhodnutí pro co nejideálnější postup. Nejrychlejší a vlastně i nejpohodlnější je přemísťování se od kóty ke kótě po vyjetých stopách, zkrácení v některých úsecích pak znamená vyšlápnutí stopy vlastní, někdy holt musí lyže dolů a nezbyde, než se ke kontrole dobrodit závějemi...
 
Jizerské tisícovky představují závod dvou a vícečlenných týmů na běžkách. Původní nápad se zrodil v hlavě Josefa KunyTanvaldu, kterému se neřekne jinak než Joe, v roce 1981. Tento milovník přírody, turista a nadšenec pro Jizerské hory si nejdříve projel trasu sám, aby zjistil, zda je reálné vše zvládnout a také zorganizovat jako veřejnou turisticko-sportovní akci. Prvního oficiálního ročníku se tak Jizerské hory dočkaly o dva roky později, tedy v sobotu 22. ledna 1983.
Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Dominantou střední části Jizerských hor je mohutný masiv Jizery, druhé nejvyšší hory. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je majestátný kruhový rozhled.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Hřebenovka - multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka - multifunkční turistická magistrála

Obnovená trasa Hřebenovky vede od Orle přes území Libereckého kraje do německé oblasti Žitavských hor a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor, Černostudniční i Ještědsko-kozákovský hřbet.

Horská stanice Knajpa

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin - nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Další aktuality

14.12.
2017
Skiareál Ještěd startuje sezónu večerním lyžováním

Skiareál Ještěd startuje sezónu večerním lyžováním

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
7.12.
2017
Na Vysokém hřebeni v Jizerkách vznikl nový běžkařský okruh

Na Vysokém hřebeni v Jizerkách vznikl nový běžkařský okruh

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
16.11.
2017
V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

V Jizerských horách již běžkují první nadšenci

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty