Úvod > Aktuality > Zámek Žleby a jeho kuchyň se návštěvníkům otvírá poslední březnový víkend

Zámek Žleby a jeho kuchyň se návštěvníkům otvírá poslední březnový víkend

Vydáno 26. března 2018 Památky
Zámek Žleby se návštěvníkům otevře o Velikonocích. Od 30. března do 2. dubna 2018 při sváteční prohlídce zámku s oživenou kuchyní ochutnáte některou z tradičních velikonočních pochoutek (mazanec, jidáše). Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech je i jarmark v areálu zámku.
Sváteční prohlídky zámku ŽlebyV provoněné a plně zprovozněné zámecké kuchyni to opět ožije, kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Tak pojďte jim nahlédnout pod pokličku a samozřejmě také ochutnat... Délka prohlídky je asi 55 min. a jedná se o trasu speciální, která nekopíruje žádný z konkrétních prohlídkových okruhů. Velikonoční prohlídka není bezbariérová – návštěvníci absolvují točité schody do 1. patra. Pro velký zájem o prohlídku doporučujeme včasnou rezervaci na tel.: +420 327 398 121 nebo na e-mailu:  zleby@npu.cz. Cena prohlídky je 140 korun.

Velikonoční jarmark ŽlebyOd Velkého pátku až po Velikonoční pondělí na vás budou čekat řemeslníci a obchodníci z nejrůznějších koutů naší vlasti, aby předvedli své řemeslo a nabídli  ke koupi zajímavé výrobky či nejrůznější pochutiny na velikonočním jarmarku. Na trhu zaslechnete tóny potulných hudebníků, kteří ovládají hru na harmoniku, klarinet a na tradiční flašinet. O hlavní doprovodný program se postará zámecký dětský koutek, kde si děti v doprovodu rodičů mohou během dne pohrát a vytvořit jarní výrobek. Vystoupí oblíbený žonglér a klaun Pupa a chybět nebudou ani sokolníci ze záchranné stanice Lipec. Navíc divadlo Emillion zahraje odpolední pohádku a předvede drezuru neposlušných cvičených pštrosů. Pštrosice Pepína a pštros Eman se na vás už nedočkavě těší.
 
Sokolník na ŽlebechPůvodně gotický hrad pánů z Lichtenburka z doby před rokem 1289, znovu postavený po zničení husity před polovinou 15. století, prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 - 1868 podle anglických předloh. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, přepychové vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi "užitnou sbírku starožitností" s jedinečnou atmosférou a neopakovatelnou malebností.
Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Další aktuality