Úvod > Aktuality > Zámek v Čechách pod Kosířem otevírá po rekonstrukci v dubnu 2016

Zámek v Čechách pod Kosířem otevírá po rekonstrukci v dubnu 2016

Vydáno 22. března 2016 Památky
Zámek v Čechách pod Kosířem nedaleko Prostějova prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
Čechy pod KosířemPo dlouhé rekonstrukci se letos v dubnu znovu otevírá zámek a park v Čechách pod Kosířem na Olomoucku.

Zámek v Čechách pod Kosířem a jeho přilehlý park láká návštěvníky už léta. Zatímco park mohou lidé využívat k příjemné procházce po celý rok, zámek byl dosud veřejnosti nepřístupný. To se však od dubna 2016 změní.

 Přestože ještě nebude všechno dokončené, přichystané budou tři expozice.

Hlavní prohlídková trasa vás zavede do interiérů jižního křídla zámku s původním vybavením, zařízeného ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Taroucy z přelomu 19. a 20. století a vyzdobeného díly Josefa Mánesa. Za pěkného počasí se s průvodcem můžete vydat na komentovanou prohlídku parku s několika romantickými stavbami. Program doplňuje filmová expozice Jana a Zdeňka Svěrákových, zaměřená na jejich společné filmy Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací a Tři bratři.

Obnovou by měl projít také mobiliář - restaurovat se budou obrazy, svícny, lustry či na repliky nedochovaných předmětů, například knihovny. Z části se také na zámek vrátí původní vybavení, které se podařilo najít na různých místech České republiky.
Naučná stezka Velký Kosíř

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Zámek a park s oranžérií a zookoutkem Čechy pod Kosířem

Zámek a park s oranžérií a zookoutkem Čechy pod Kosířem

Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde.

Další aktuality

2.1.
2018
Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Hrad Helfštýn otevře první lednovou sobotu své brány

Střední Morava a Jeseníky | Památky
22.12.
2017
Hrad Bouzov bude otevřen i mezi svátky

Hrad Bouzov bude otevřen i mezi svátky

Střední Morava a Jeseníky | Památky