Úvod > Aktuality > Zámek Opočno nově otevře orientální zbrojnici

Zámek Opočno nově otevře orientální zbrojnici

Vydáno 13. března 2017 Zážitky
V závěru roku 2016 byly Náprstkovu muzeu asijských, afrických a amerických kultur navráceny exponáty, které měl státní zámek Opočno dlouhodobě zapůjčeny pro prezentaci v tzv. orientální zbrojnici. Správa zámku následně přistoupila k doplnění expozice, tentokráte s využitím prakticky výhradně opočenských sbírkových předmětů. Nová instalace tak dává mnohem přesnější představu o sběratelském zaměření někdejších majitelů a návštěvníkovi představuje sbírku de facto v plném jejím rozsahu. Orientální zbrojnici bude možné zhlédnout od 1. dubna 2017 v rámci I. okruhu nebo prohlídky celého zámku (III. okruhu).

Nová instalace na opočenském zámku dává mnohem přesnější představu o sběratelském zaměření někdejších majitelů a návštěvníkovi představuje sbírku de facto v plném jejím rozsahu.

V koncepci nového uspořádání exponátů bylo mimo jiné zohledněno scelení v historii rozdělených sbírkových souborů (zejména součástí indo-perských zbrojí), zcela novinkové je oddělení zbraní severoafrických. Do zbrojnice bylo přesunuto 90 sbírkových předmětů, z nichž většina byla doposud uložena v depozitářích.

Orientální zbrojnice byla roku 1982 zřízena v prostoru někdejšího skladiště, sousedícího s opočenskými historickými sály zbrojnic. Její vybudování bylo motivováno snahou o odborné uspořádání a vhodnou prezentaci sbírky zbraní a zbroje neevropského původu, které byly roztroušeny v expozici a často mylně určeny zanikaly v neodpovídajících podmínkách.

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Další aktuality