Úvod > Aktuality > Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu
Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu
Památky

Zámek Libouchec nedaleko Ústí nad Labem se probouzí k životu

  • Vydáno5. července 2016
Zámek Libouchec, který leží jen pár kilometrů severně od centra Ústí nad Labem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Za minulého režimu sloužil jako státní statek, jehož součástí byla slepičárna, ovčárna, kravín a dílny. V 90. letech minulého století se z kdysi krásné budovy stala šedivá ruina, které jen málokdo hádal světlou budoucnost. Nyní se zámek Libouchec však vrací zpět do života a od července 2016 jej můžete navštívit díky pravidelně pořadaným komentovaným prohlídkám.
Zámek LibouchecZámek Libouchec leží v údolí Jílovského potoka mezi svahy východních Krušných hor, Českého středohoří a Labských pískovců. Je vzdálen asi 11 km severně od centra Ústí nad Labem a asi 2,5 km od dálnice D8.

Libouchec dostal své české jméno po místním potoku. Původní tvrz založil v druhé polovině 16. století Günter z Bünau, a až později se začala nazývat zámkem. K obytným účelům sloužila do roku 1627. Roku 1872 sice vyhořel, ale byl obnoven. Svou původní renesanční podobu neztratil díky tomu, že ho majitelé nevyužívali přímo pro svou potřebu. Pouze ho udržovali, ale nijak nepřestavovali. Po roce 1945 zámek převzal státní statek, který jej však neudržoval. Když v roce 1989 prohlásil stát objekt renesančního zámku za národní památku, nebyl jeho stav natolik kritický, jako v 90. letech, kdy sice existovaly plány na jeho revitalizaci, avšak k úpravě nakonec nedošlo. Rekonstrukce tak započala až roku 2003 a pokračuje do současné doby.

LibouchecDnes se zámek pomalu probouzí k novému životu. Na zámku vzniklo Myslivecké muzeum, které se turistům otevřelo v sezóně 2014. Zaměřuje se na vývoj lovu a myslivosti v kontextu českých a středoevropských dějin. Muzeum zároveň objasní význam myslivosti v moderní společnosti a její vliv na kulturu a umění v průběhu staletí. V nově vybudovaných důstojných reprezentativních prostorách se vytvoří ideální podmínky pro pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí, které přiblíží pomalu zapomínané historické tradice ve vztahu k myslivosti, lovectví i každodenním zvyklostem našich předků.

Největší novinkou je, že od 1. července 2016 bude zámek Libouchec přístupný široké veřejnosti formou komentovaných prohlídek. Na ty se můžete pohodlně přihlásit pomocí rezervačního formuláře na webu zámku a to bez nutnosti registrace! Stačí si jen vybrat volný termín a zadat počet osob.
Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec, který leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Byl vybudován ve stylu saské renesance, ve druhé polovině 16. století. Nově otevřeno od července 2016,

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl