Úvod > Aktuality > Zámek Dobříš hostí panenky z celého světa

Zámek Dobříš hostí panenky z celého světa

Vydáno 10. června 2018 Památky
Jsou půvabné, roztomilé a veselé - řeč je o historických panenkách, které se až do konce srpna zabydlely na zámku v Dobříši. V zámeckých komnatách si návštěvníci prohlédnou stovku panenek z celého světa, které byly vyrobeny v uplynulých 100 letech. Nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910 a nechybějí ani kočárky a jiné nezbytné doplňky.
PanenkaNa zámku Dobříš je v těchto dnech k vidění výstava panenek, které do hostinských pokojů zapůjčila paní SoukupováPříbrami. Její sbírka, kterou vytvářela deset let, čítá kolem pěti set kusů panenek. Mezi exponáty nechybějí vzácné panenky látkové, miminka či budoárové panenky, které v minulosti fungovaly jako dekorace dámských ložnic a šaten. Některé vystavené panenky mají originální oblečení, většinu oděvů ale panenkám ušila jejich majitelka. Sama panenkám vedle pestrých šatiček vytvořila také honosné paruky a zrekonstruovala jejich kočárky, postýlky a další kusy nábytku či doplňky.

zámek plný panenekZvláštností je například bryčka pro panenku v italském salonku, jenž byla určena pouze pro jednu "osobu" – šlechtična si tak koně musela kočírovat sama. Ve stejné místnosti stojí za pozornost i dva dětské kočárky – dvoukolák a bílý renovovaný kočárek. Mezi vystavovanými panenkami nechybí ani exotické kousky: panenky vietnamské, Číňanka v originálním kroji, skotský tulák či Indiánka. Stejně tak jsou ale zastoupeny exponáty, které vznikly v nedaleké Příbrami v závodu hraček Hamiro, jenž byl od roku 1932 největším výrobcem hraček u nás.

Výstava panenek je ke zhlédnutí v hostinské části zámku Dobříš v rámci prvního prohlídkového okruhu až do konce srpna 2018. Zámek je otevřen od 9:00 do 15:30 hodin a vstupné na první okruh stojí 130 Kč pro dospělého a 80 Kč pro děti.
Zámek plný panenek

Zámek plný panenek

Výstava panenek v zámecké expozici.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně zámecké expozice. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Muzeum hraček Dobříš

Muzeum hraček Dobříš

Nově otevřené Muzeum hraček Dobříš, které se nachází na zámku Dobříš. Pro děti je připravena i stará školní třída, kde si můžou pohrát a vyzkoušet si, jak to vypadalo ve škole v dobách jejich rodičů.