Úvod > Aktuality > Zámek Dačice otevře své brány na Velikonoce

Zámek Dačice otevře své brány na Velikonoce

Vydáno 29. března 2018 Památky
Idylická atmosféra šlechtického domu z počátku 20. století na vás dýchne při návštěvě zámku Dačice. Ten letos otevírá brány všem milovníkům historie a památek již na Velikonoce, tedy 30. března až 2. dubna. Projít se krásným zámeckým parkem můžete kdykoliv, otevřený je celoročně.

dačice velikonoceO velikonočních prohlídkách si návštěvníci mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené interiéry zámku doplněné o výklad kombinující jak klasické zámecké informace, tedy o architektuře, vybavení a majitelích, tak informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii.

A jsou to fakta skutečně zajímavá. Víte například, že se dříve peklo více druhů mazanců a v čem rozdíl spočíval? Nebo kde se vzala tradice pečeného beránka? Pročpak jsou v zámku mj. zlatě barvená vajíčka a jak stará je tradice malovaných kraslic? Když si přijdete prohlédnout velikonoční zámek, určitě se to dozvíte. Zámek bude přístupný od Velkého pátku 30. 3. do Velikonočního pondělí 2. 4. 2018 od 10 do 16 hodin. Vstupné stojí 100 Kč, snížené 70 korun.

DačiceZámek v Dačicích byl postaven koncem 16. století v renesančním slohu, později byl upraven barokně a počátkem 19. století empírově. Prohlídkovou trasu tvoří reprezentační sály s portrétní galerií, velké empírové schodiště a obytné místnosti s empírovým zařízením.  Vaši pozornost upoutají sbírky motýlů, minerálů či vycpaných ptáků.

Zámek Dačice je proslulý také svojí zámeckou knihovnu, kterou vybudovali členové šlechtických rodů Osteinů a Dalbergů. Celých 25 tisíc svazků knih je umístěno jednak v sále s empírovou výzdobou a zařízením ze 30. let 19. století, a zejména ve velké pozdně secesní knihovně vytvořené podle návrhu vídeňského architekta Hanse Prutschera v roce 1909. Zajímavostí je, že ve Velkém salonu bylo již v té době zřízeno ústřední topení.

zámecký park dačiceNavštívit můžete také zámecký přírodně - krajinářský park bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem. Zámecký rybník uzavírá kaskádu téměř dvou desítek rybníků, založenou na potoce mezi klášterem v Kostelním Vydří a Dačicemi. Park je přístupný celoročně, v březnu od 7 do 19 hodin. Návštěvu Dačic pak můžete zakončit v zámecké kavárně Dalberg.

Nový zámek v Dačicích - zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích - zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecký park v Dačicích

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně - krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Další aktuality