Úvod > Aktuality > Zámek Dačice otevře své brány již na Velikonoce

Zámek Dačice otevře své brány již na Velikonoce

Vydáno 16. března 2016 Památky
Idylická atmosféra šlechtického domu z počátku 20. století na vás dýchne při návštěvě zámku Dačice. Ten letos otevírá brány všem milovníkům historie a památek již na Velikonoce, tedy 25. - 28. března. Projít se krásným zámeckým parkem můžete hned, otevřený je celoročně.

DačiceZámek v Dačicích byl postaven koncem 16. století v renesančním slohu, později byl upraven barokně a počátkem 19. století empírově. Prohlídkovou trasu tvoří reprezentační sály s portrétní galerií, velké empírové schodiště a obytné místnosti s empírovým zařízením.  Vaši pozornost upoutají sbírky motýlů, minerálů či vycpaných ptáků.

Zámek Dačice je proslulý také svojí zámeckou knihovnu, kterou vybudovali členové šlechtických rodů Osteinů a Dalbergů. Celých 25 tisíc svazků knih je umístěno jednak v sále s empírovou výzdobou a zařízením ze 30. let 19. století, a zejména ve velké pozdně secesní knihovně vytvořené podle návrhu vídeňského architekta Hanse Prutschera v roce 1909. Zajímavostí je, že ve Velkém salonu bylo již v té době zřízeno ústřední topení.
 

Do parku, kavárny i na Velikonoční trh

Navštívit můžete také zámecký přírodně - krajinářský park bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem. Zámecký rybník uzavírá kaskádu téměř dvou desítek rybníků, založenou na potoce mezi klášterem v Kostelním Vydří a Dačicemi. Park je přístupný celoročně, v březnu od 7 do 19 hodin. Návštěvu Dačic pak můžete zakončit v zámecké kavárně Dalberg.

Pokud přijedete do Dačic již v neděli 20. března, můžete navštívit velikonoční jarmark s prodejem kraslic, pomlázek, perníků, keramiky, skla i medu. Nebudou chybět ukázky zdobení perníků, kraslic, pletení košíků, drátování.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Zámecký park v Dačicích

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně - krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Nový zámek v Dačicích - zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích - zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.