Úvod > Aktuality > Za vojenskou historií i krásnými výhledy se vypravte k pevnosti Stachelberg

Za vojenskou historií i krásnými výhledy se vypravte k pevnosti Stachelberg

Vydáno 8. března 2016 Památky
Česko-polské pohraničí v minulých letech ožilo nejen novou sítí cyklostezek a naučných chodníků, ale i nově vybudovanými rozhlednami. Jednou z nich je také rozhledna Eliška, která byla vystavěna v areálu největší československé dělostřelecké tvrze Stachelberg. Pokud chcete poznat českou historii, projděte se po naučných stezkách a navštivte tvrz s vojenskou expozicí a s rozhlednou, ze které uvidíte Krkonošské podhůří, Orlické a Jestřebí hory i polskou Hejšovinu.
StachelbergRozhledna Eliška, měřící 24,5 metrů, je vybudovaná v nadmořské výšce 632 metrů, cca 10 kilometrů od historického centra města Trutnova. Dřevěná konstrukce rozhledny navozuje představu typické vojenské pozorovatelny tak, aby svým vzhledem přesně zapadala do objektů největší české dělostřelecké tvrze – Stachelbergu. Název Eliška odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II., a propojuje tak nejen moderní a středověkou historii ale poukazuje také na česko-polské vztahy, které jsou i v současnosti pro město Trutnov důležité.

Eliškarozhledny Eliška je možné vidět nejen malebnou krajinu Trutnovska až na Libavské sedlo, Jestřebí, Vraní nebo Orlické hory, ale i vyhlídková místa na dalších vrcholcích, která byla vybudována v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis. Jednotlivé rozhledny navíc propojuje síť cyklostezek a naučných tras a návštěvník tak jednoduše může navštívit například polské vrcholky Nowa Ruda, Radkóv nebo Kudowa zdrój a na české straně například Žernov, Slavíkov nebo Rýchory. Celá síť tras nese název Putování po rozhlednách a nabízí možnosti sportovního vyžití společně s poznáváním místní historie a krás celého regionu.

Areál dělostřelecké tvrze Stachelberg představuje největší moderní pevnost československého pohraničního opevnění z let 1937 - 1938. Pevnost dříve tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Dodnes je zde možné najít pěchotní srub T-S 73 s vojensko-historickou expozicí, unikátní rozestavěné podzemí pevnosti a vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Uvidíte i základové desky dvou dalších pevnostních objektů a původní zákopy. V areálu začíná i naučná stezka Opevněné Trutnovsko, jež přivádí návštěvníky na část linie sedmikilometrového opevnění, která v těchto místech patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu.
Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Tvrz Stachelberg - obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg - obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Další aktuality

26.4.
2018
Lanovka na Sněžku se znovu se rozjede 28. dubna

Lanovka na Sněžku se znovu se rozjede 28. dubna

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
26.3.
2018
Hospital Kuks zahajuje ve čtvrtek letošní turistickou sezonu

Hospital Kuks zahajuje ve čtvrtek letošní turistickou sezonu

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
16.2.
2018
Do hornického muzea v Harrachově můžete přijít i v zimě

Do hornického muzea v Harrachově můžete přijít i v zimě

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky