Úvod > Aktuality > Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky - chyťte si svou kuličku!

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky - chyťte si svou kuličku!

Vydáno 7. prosince 2017 Památky
I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí celkem 273 skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2017. První kulička se srdíčkem a letopočtem 2017 vypadla z orloje v neděli 3. prosince v 11:00 a od té doby vypadávají další kuličky v intervalech jedné hodiny každý den od 11:00 do 23:00 až do 24. prosince! Na každý den jich je v časostroji nachystáno 13.
Skleněnka BrnoKdo naděluje v Brně? Ježíšek, Děda Mráz nebo Santa Claus? Omyl. V moravské metropoli je to orloj na náměstí Svobody. Zatímco běžně z něj vypadává jedna skleněná kulička za den, v předvánočním čase se jich vykutálí mnohem víc. Letos je pro sběratele připraveno celkem 273 kousků.

Speciální vánoční kuličky padají z brněnského orloje od 3. do 24. 12. 2017. První vánoční kulička z časostroje vypadne v 11:00 a od té doby budou vypadávat v intervalech jedné hodiny každý den od 11:00 do 23:00. Každý den je v orloji připraveno 13 kuliček.

Letošní vánoční kuličku zdobí červená kometa se srdíčkem a modrým letopočtem 2017. Návrh motivu zpracovali v rámci doprovodné části výuky studenti oboru průmyslový design Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jde už o osmou vánoční edici města Brna.

Orloj BrnoVánoční speciály z orloje není možné koupit. Jediný způsob, jak kuličku získat, obnáší trpělivé čekání. Pokud se vám nepodaří kuličku získat, nebuďte smutní a zajděte si alespoň na tradiční vánoční trhy. Ve stáncích se letos nabízí dřevěné dekorace, perníky, keramika, svíčky a mýdla a nechybí ani punč, svařák či medovina.

Stejně jako vloni i letos brázdí vánočě vyzdobené ulice speciální adventní tramvaj, která vás na trhy odveze za běžné jízdné. V sobotu a v neděli můžete využít k poznávání brněnských památek turistický minibus a navštívit lze také Starou radnici a vystoupit po 173 schodech na radniční věž, ze které budete odměněni úchvatným pohledem na panorama města.
Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Vánoční trhy Brno 2018

Vánoční trhy Brno 2018

Hlavní moravská metropole Brno se již tradičně těší na Vánoce, které tu na vás dýchnou téměř na každém kroku pohodu. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si pod hradem Špilberk opravdu užijete.

Vánoční tramvaj Brno

Vánoční tramvaj Brno

Historické centrum Brna brázdí speciální vánoční tramvaj typu T3. Ve dvacetiminutových intervalech vyjíždí z náměstí Svobody na Českou a přes Malinovského náměstí a Hlavní nádraží přes zastávku Zelný trh zpět na náměstí Svobody.