Úvod > Aktuality > Výstava v zahradě Úřadu vlády přibližuje historii Strakovy akademie
Památky

Výstava v zahradě Úřadu vlády přibližuje historii Strakovy akademie

  • Vydáno9. června 2016
Výstava Osudy Strakovy akademie pořádaná Úřadem vlády ČR se koná u příležitosti 240. výročí vzniku nadace hraběte Straky a 120. výročí od postavení budovy Strakovy akademie. Pojednává jednak o historii instituce, která vzdělávala české nemajetné šlechtice a také o bohatých osudech budovy, jež po akademii nese jméno.
Strakova akademieS historií slavné a krásné budovy Strakovy akademie se můžete seznámit v její zahradě, kde jsou vystaveny unikátní fotografie. Výstava byla uspořádána k příležitosti 240. výročí vzniku nadace hraběte Straky a 120. výročí postavení budovy.

Strakova akademie, novobarokní stavba rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání, je široké veřejnosti známa jako sídlo Úřadu vlády České republiky. Původně byla vzdělávací institucí určenou nemajetným synům českých šlechtických rodů. Základ myšlence podpory nemajetných českých šlechticů položil hrabě Jan Petr Straka z Nedabylic ve své závěti z roku 1710, ve které určil, aby byla v případě vymření rodu Straků po meči založena nadace, která by díky svým výnosům dbala na výchovu a vzdělání českých nemajetných šlechticů. Po složitém jednání s vídeňskými úřady, po více než sto letech, došlo k naplnění původního záměru a zahájení řádného fungování Strakovy akademie.

Strakova akademieStudium ve Strakově akademii bylo prestižní záležitostí, o kterou byl v době jejího rozkvětu velký zájem. Mezi chovance patřil například známý prvorepublikový herec Theodor Pištěk.

Krátce po vypuknutí 1. světové války v roce 1914 byla budova dána k dispozici Červenému kříži jako náhradní nemocnice. Po skončení 1. světové války začala velkolepá budova v dobré lokalitě sloužit státním institucím první republiky. V lednu roku 1942 byly prostory uvolněny říšskému soudu. 15. května 1945 byla budova akademie vyhrazena pro potřeby československé vlády a od 1. ledna 1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.

Další aktuality

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda