Úvod > Aktuality > Vypravte se za Indiány do Náprstkova muzea

Vypravte se za Indiány do Náprstkova muzea

Vydáno 8. ledna 2018 Kultura
Oblíbené téma se vrací do Náprstkova muzea. To se připravuje na celkovou rekonstrukci, aby mohlo návštěvníky potěšit novými stálými expozicemi. Do té doby pořádá Národní muzem pro návštěvníky dočasné výstavy, které představují zajímavá témata a předměty z jeho bohatých sbírek.
Indiáni čelenkaVýstava Indiáni přibližuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. V Náprstkově muzeu se ocitnete na dobrodružné cestě fascinujícím světem indiánů, na které spatříte originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčí bytosti.

Putování výstavou začíná v Severní Americe návštěvou lovců bizonů z Velkých plání, řezbářů totemových sloupů Severozápadu, pueblanských keramiků a navažských tkalců, obyvatel dlouhých domů v severovýchodních lesích a Inuitů arktické oblasti. Dostanete se ovšem i do tropického deštného pralesa amazonské pánve, kde se potkáte s amazonskými indiány a jejich běžnými činnostmi nebo si prohlédnete tradiční dům i různé typy pohřebišť. Ocitnete se také v údolích a náhorních plošinách And. Tam poznáte život současných horských indiánů a prozkoumáte archeologická naleziště předkolumbovských kultur.

Indiáni čelenkaVe čtvrtek 18. ledna se v muzeu uskuteční tematická přednáška Duchovní život amazonských indiánů pana Mnislava Zeleného Atapany. Amazonští indiáni, ke kterým přednášející jezdí už 45 let, dávají přednost duchovní podstatě bytí před vším materiálním. Vlastně ani nic nemají a nic mít nechtějí. A právě proto neznají, co je to závist, nenávist, hněv, lež či zlodějna. Právě proto jsou neskonale šťastní a stále veselí a usměvaví. Jejich život je protkán řadou obřadů a rituálů s cílem poznávat duchovní zákoutí své existence. Jejich ráj je však "díky" naší chamtivé civilizaci ničen. Přednáška začíná 18.1.2018 v 18 hodin, vstupné je 30 Kč.

O rekonstrukci Náprstkova muzea rozhodlo vedení Národního muzea v roce 2012. Od té doby se opravily elektrorozvody ve dvou patrech, v roce 2014 střecha, krovy a nádvoří. Poté, co se postaví depozitář v areálu Národního muzea v Horních Počernicích, přestěhují se do něj sbírky Náprstkova muzea a začne rekonstrukce na Betlémském náměstí. V depozitáři budou soustředěny všechny sbírky včetně odborných pracovišť. V Náprstkově muzeu je dnes vystaven zlomek jeho sbírek, pouze předměty z Austrálie a Oceánie. Ostatní se zatím zrušily, byly starší přes 30 let a neodpovídaly bezpečnému vystavení a ochraně předmětů.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Indiáni v Náprstkově muzeu

Indiáni v Náprstkově muzeu

Vypravte se s námi za indiány. Oblíbené téma se vrací do Náprstkova muzea. Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice.