Úvod > Aktuality > Vykopávky v Mikulčicích si můžete prohlédnout také v zimě

Vykopávky v Mikulčicích si můžete prohlédnout také v zimě

Vydáno 28. prosince 2015 Zážitky
Národní kulturní památka, která aspirovala o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i v zimním období. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina - Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Je možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.

Hlavním lákadlem Mikulčic je v sezoně zmodernizovaný expoziční pavilon. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. Areál zdobí 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy - svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že v nich věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem - hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit.

Od 3. ledna jsou opět možné zimní prohlídky památníku. Návštěvu v pracovní dny v čase od 10.30 do 14.30 hodin doporučujeme předem dohodnout s pracovníky památníku.

Zájem o Valy je během roku velký také z důvodu konání častých akcí pro děti, při kterých se školáci učí např. psát svá jména hlaholicí - písmem, které vytvořili Cyril s Metodějem, mohou připravovat zapomenuté pokrmy a přenášky o Valech jim kromě procházek mezi vykopávkami zpestřují vystoupení šermířů.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy.

Památník Mikulčice - Návštěvnické centrum velkomoravského centra s rozhlednou

Památník Mikulčice - Návštěvnické centrum velkomoravského centra s rozhlednou

Součástí návštěvnického centra ve velkomoravském památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí - z ptačí perspektivy.