Úvod > Aktuality > Vyhlídková věž v Ostravě je otevřena také na Nový rok

Vyhlídková věž v Ostravě je otevřena také na Nový rok

Vydáno 31. prosince 2015 Zážitky
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Proč si tedy 1. ledna neudělat příjemnou procházku, kterou lze spojit s netradiční návštěvou vyhlídkové věže v Ostravě. Jen jednou ročně si tu máte možnost připít na další na zážitky bohatý rok a vychutnat si pohled na zimní Ostravu. Aby si přišly na své i děti, je pro vás v ceně vstupného připraven nealkoholický přípitek. Otevřeno je od 12.00 do 17.00 hodin.
Na pobočce Ostravského informačního servisu si budete moci vyrobit své vlastní PF s ostravskými fotografiemi, opatřené razítkem věže. Dozvíte se také o zvláštních obyčejích a tradicích, kterými lidé oslavují Nový rok ve světě.

Symbolem města bývala vždy radnice. Moravská Ostrava se pyšní budovou radnice z 16. století s krásnou barokní věží a od roku 1930 radnicí novou, nacházející se na Prokešově náměstí. Pojďte se projít po ochozech věže nové radnice a porovnat výhledy na Ostravu z ptačí perspektivy.

Znáte -li někoho, kdo se rád dívá na Ostravu z výšky, můžete jej obdarovat netradičním dárkem v podobě permanentky nebo předplacené vstupenky na jeden vstup pro dvě osoby. Cena permanentky je 500 Kč pro dospělé a 400 Kč pro děti, studenty a seniory.  V ceně je 15 vstupů na Vyhlídkovou věž. Předplacená vstupenka je za 100,- Kč pro 2 dospělé osoby.
 
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Jedním z hlavních důvodů vzniku Nové radnice byla příprava župního zřízení a vznik tzv. Velké Ostravy sloučením s okolními moravskými obcemi (Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh nad Odrou). Hlavním iniciátorem byl vládní komisař a pozdější starosta Jan Prokeš. Radnice se stavěla podle projektu dvou architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý architekt Karel Kotas. Budova s celkovými náklady 52 milionů korun byla slavnostně otevřena dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm, hodinový stroj je dnes již nahrazen moderní technikou umožňující pravidelné bití hodin. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Náměstí, na kterém se nachází budova Nové radnice, se jmenuje Prokešovo. Jeho dominantou je od roku 1999 socha Ikara od akademického sochaře Františka Štorka. Ikarus váží 7 tun a je třetí největší bronzovou plastikou v ČR. Socha má symbolizovat podle pověsti vzlety a pády Ostravy.
Vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Další aktuality

25.5.
2016
Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
17.5.
2016
Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
14.5.
2016
Hukvaldy jsou opět zpřístupněny návštěvníkům

Hukvaldy jsou opět zpřístupněny návštěvníkům

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
5.5.
2016
Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí v neděli do nové sezony

Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí v neděli do nové sezony

Severní Morava a Slezsko | Zážitky