Úvod > Aktuality > Vydejte se za oslavami 700. výročí narození Karla IV.
Památky

Vydejte se za oslavami 700. výročí narození Karla IV.

  • Vydáno29. dubna 2016
Pokud letos zamíříte na některý z hradů a zámků, zřejmě vás nemine setkání s Karlem IV. 700. výročí jeho narození letos inspirovalo k akcím a výstavám řadu míst. Portál Kudy z nudy vám poradí, co se chystá v květnu a zejména v sobotu 14. května, tedy v den, kdy se budoucí panovník narodil.
Slavnosti Praga Caroli promění Prahu na několik dnů ve středověkou metropoli plnou dobové hudby, trhů, řemesel, divadla a tance. Jedním z vrcholů oslav bude slavnostní bohoslužba, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka v katedrále sv. Víta na Pražském hradě právě v den Karlova narození, v sobotu 14. května. Týž den odpoledne se na Pražském hradě chystá odhalení sousoší Elišky Přemyslovny a Karla IV.
 

Král a jeho univerzita

700 let od narození svého zakladatele si připomene také pražská Univerzita Karlova. V sobotu 7. května se například chystá open air Všechno nejlepší Karle IV. na Karlově náměstí na Novém Městě. Dopoledne na vás čeká středověké městečko s šermíři, kejklíři, hudebníky a s řemeslnými trhy, kde si budete moci sami vyzkoušet rukodělné dovednosti, odpoledne pak bude patřit především studentům a dospělým. Od pátku 13. května můžete navštívit výstavu Druhý život Karla IV., kde se univerzita ve spolupráci s Národní galerií pokouší nastínit, jak byla vnímána osobnost Karla IV. v průběhu staletí následujících po jeho smrti. O víkendu 21. a 22. května se v Karolinu bude odehrávat Dětský den, který nabídne divadelní hry, dobová šermířská a taneční vystoupení, ukázky historických zbraní, předvádění historických řemesel a další dobové kratochvíle. Součástí programu budou komentované prohlídky Nového Města, klášterů, kostelů, Karlova mostu i Karolina, kde budou děti v doprovodu rodičů plnit různé zajímavé úkoly, nachystán je i dětský program k výstavě Druhý život Karla IV. Nevídanou podívanou také bude rekonstrukce Karlovy korunovace, připravená na víkend 3. a 4. září.
 

V květnu začíná řada výstav

V květnu začíná řada dlouhodobých výstav s karlovskou tematikou. Jednou z nejočekávanějších událostí roku je výstava Karlštejnského pokladu, která začne v sobotu 7. května na hradě Karlštejn a potrvá až do října příštího roku. V centru pozornosti je několik set středověkých předmětů, dokládajících kulturu a život na dvoře Karla IV., v neděli 15. května se pak na hradě koná slavnostní mše. Od 15. května do 25. září navštivte ve Valdštejnské jízdárně česko-bavorskou zemskou výstavu Císař Karel IV. (1316–2016); po skončení se výstava na půl roku přestěhuje do Karlova oblíbeného města Norimberku.

Od 15. do 29. května budou ve Vladislavském sále Pražského hradu vystaveny české korunovační klenoty, tedy koruna, žezlo, jablko, kříž, plášť a meč. V Císařské konírně bude od 15. května do 28. září instalována výstava Žezlo a koruna: Karel IV. a české královské korunovace, kde vedle řady vzácných předmětů uvidíte umělecké repliky korunovačních klenotů. V neděli 15. května začne v Rožmberském paláci na Pražském hradě výstava Koruna na dlani, přibližující pražský groš jako věčnou minci Českého království; k vidění bude rovněž do 28. září. Stejnými daty je vymezená i další výstava, Koruna království v Jízdárně Pražského hradu, věnovaná katedrále sv. Víta coby nejvýznamnější stavbě Karla IV. Hlavním tahákem je bohatá sochařská výzdoba katedrály, na výstavě představená ve formě věrných sádrových odlitků.

Až do února 2017 potrvá výstava Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. v Národním technickém muzeuPraze. Výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava si od 3. května do 7. září prohlédnete na Znojemském hradě ve Znojmě. Na stejném místě si od začátku května do 28. června budou vystaveny repliky českých korunovačních klenotů.
 

Král a jeho věrní Češi

Výročí narození Otce vlasti samozřejmě neslaví jen Praha. V sobotu 7. května můžete být hosty historické slavnosti na počest císaře na hradě Kašperk, která vyvrcholí příjezdem Karla IV. Císaře zobrazí také jedna ze soch letošního CipískovištěPísku. V sobotu 14. května chystá Den oslav narození Karla IV. Východočeské muzeumPardubicích, slavit se bude i na hradě Trosky, na hradě Velhartice, v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě anebo v Karlových Varech, kde se chystá zasazení dubu Karla IV.oboře sv. Linharta.

Karlovské oslavy pokračují i v dalších květnových týdnech, například v sobotu 21. května středověkou slavnostíKroměříži a následující sobotu 28. května středověkou slavností v Břevnovském klášteře. Týž den přivítají svého zakladatele Karla IV. na hradě Radyni, stejné datum si vybrali i organizátoři Lucemburské májové noci na Špilberku. V neděli 29. května si užijete Dětský den s Karlem IV. na nádvoří zámku Mníšku pod Brdy a zajímavé zážitky slibuje i Královský průvod z Radotína na Karlštejn během víkendu 4. a 5. června.
 
Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky