Úvod > Aktuality > Z důvodu zákazu vstupu do lesa je oblíbený pochod k Brtnickým ledopádům zrušen

Z důvodu zákazu vstupu do lesa je oblíbený pochod k Brtnickým ledopádům zrušen

Vydáno 29. ledna 2018 Příroda
Již 58. ročník oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády se letos měl konat během víkendových dnů 2. - 4. února 2018. Zákaz vstupu do lesa na území NP platí i v tomto území. Z důvodu nepovolení akce ze strany Národního parku, LČR Děčín a LČR Rumburk je organizovaná akce Brtnické ledopády 2018 zrušena.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz - nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendu - tradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku jsou pro vás obvykle připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti. V roce 2018 je akce zrušena.

Jeskyně vílK Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy - 18, 27, 38 a 61 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý.

Odměnou za ušlé kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci.

I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP je musíte mít na vodítku.
Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Další aktuality

18.4.
2018
České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Severozápadní Čechy | Příroda
16.4.
2018
Děčínská zoo zahájí v sobotu 69. návštěvnickou sezonu

Děčínská zoo zahájí v sobotu 69. návštěvnickou sezonu

Severozápadní Čechy | Příroda