Úvod > Aktuality > Vydejte se na konci ledna k Brtnickým ledopádům

Vydejte se na konci ledna k Brtnickým ledopádům

Vydáno 25. ledna 2016 Příroda
Poslední lednový víkend bude patřit již 56. ročníku oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády. Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině měli byste k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtnice vyrazit. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte. Jde o tradiční setkání turistů a přátel přírody Šluknovského výběžku, pro které je připravena celá řada nočních i denních výletů za poznáváním těch nejatraktivnějších míst.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz - nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendu - tradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku jsou pro vás připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti. Vybírat můžete z několika různě náročných tras.

Jeskyně vílK Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy 50, 38, 24 a 15 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý.

Odměnou za ušlé kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci.

I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP je musíte mít na vodítku.
Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Turistický víkend Brtnické ledopády 2017

Turistický víkend Brtnické ledopády 2017

Tradiční setkání turistů a přátel přírody v oblasti Šluknovského výběžku. Připraveny jsou pro vás denní a noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti. Vybírat můžete z několika různě náročných tras.

Další aktuality

21.12.
2016
Užijte si Štědrý den v ústecké zoo

Užijte si Štědrý den v ústecké zoo

Severozápadní Čechy | Příroda
19.12.
2016
Vánoční čas v zoo v Děčíně bude ve znamení vstupů zdarma

Vánoční čas v zoo v Děčíně bude ve znamení vstupů zdarma

Severozápadní Čechy | Příroda