Úvod > Aktuality > Vydejte se v únoru k Brtnickým ledopádům

Vydejte se v únoru k Brtnickým ledopádům

Vydáno 30. ledna 2017 Příroda
Již 57. ročník oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády je letos z organizačních důvodů posunut až na víkend 10. - 12. února 2017. Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině měli byste k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtnice vyrazit. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte. Jde o tradiční setkání turistů a přátel přírody Šluknovského výběžku, pro které je připravena celá řada nočních i denních výletů za poznáváním těch nejatraktivnějších míst.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz - nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendu - tradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku jsou pro vás připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti. Vybírat můžete z několika různě náročných tras.

Jeskyně vílK Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy 50, 38, 24 a 15 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý.

Odměnou za ušlé kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci.

I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP je musíte mít na vodítku.
Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Další aktuality

31.1.
2017
Jedničkáři mohou zdarma do Zoo v Děčíně

Jedničkáři mohou zdarma do Zoo v Děčíně

Severozápadní Čechy | Příroda
21.12.
2016
Užijte si Štědrý den v ústecké zoo

Užijte si Štědrý den v ústecké zoo

Severozápadní Čechy | Příroda
19.12.
2016
Vánoční čas v zoo v Děčíně bude ve znamení vstupů zdarma

Vánoční čas v zoo v Děčíně bude ve znamení vstupů zdarma

Severozápadní Čechy | Příroda