Úvod > Aktuality > Czech Press Photo 2018 se blíží, čekání vám zkrátí podzimní fotografické výstavy a stálé expozice

Czech Press Photo 2018 se blíží, čekání vám zkrátí podzimní fotografické výstavy a stálé expozice

Vydáno 6. listopadu 2018 Kultura
Letošní ročník soutěže Czech Press Photo už je za dveřmi: 20. listopadu si na Staroměstské radnici v Praze fotografové z Česka a Slovenska převezmou ceny za nejlepší snímky roku 2018 a zároveň začne výstava, kde budou k vidění všechna nominovaná díla.

Nominovaná díla prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo, obdoby mezinárodní soutěže World Press Photo, už známe: můžete si je prohlédnout na internetu, probíhají divácké soutěže a tipovací klání o nejlepší snímky. Výsledky včetně letošní Fotografie roku ale budou zveřejněny až 20. listopadu na slavnostním vyhlášení výsledků 24. ročníku Czech Press Photo v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze.
 

Výstavy Czech Press Photo

Do té doby ještě zbývá dost času, ale než začne výstava oceněných a vybraných prací Czech Press Photo 2018, kterou si v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice prohlédnete od 21. listopadu až do 30. ledna 2019, můžete navštívit výstavu Sight/Effects jednoho z letošních porotců Karla Cudlína, držitele mnoha ocenění Czech Press Photo i dalších mezinárodních cen. První autorova výstava kompletně věnovaná Izraeli bude v galerii Czech Photo Centre k vidění do 25. listopadu.
 

Kde ještě uvidíte oceněné práce?

Do letošního seriálu Czech Press Photo 2018 bude patřit ještě třetí výstava, The Best of Czech Press Photo v pražském Karolinu. Bude předznamenáním jubilejního 25. ročníku Czech Press Phota, kterým – pokud se splní přání organizátorů – bude příští rok na podzim žít celé centrum Prahy. Pokud to do hlavního města máte z ruky, možná uvítáte chystanou výstavu toho nejlepšího z 24. ročníku fotosoutěže Czech Press Photo v galerii Kaple a galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí. Nejlepší díla fotoreportérů žijících v Česku a na Slovensku tu uvidíte příští rok v létě od 20. června do 6. září.
 

Další fotografické výstavy a stálé expozice

Galerie Czech Photo Centre v Nových Butovicích je výkladní skříní toho nejlepšího, co se ve světě fotografie děje. Setkávají se tu profesionální fotografové i amatéři, zkrátka všichni lidé, které zajímá fotografie. Metrem je to z centra Prahy jen chvíle cesty, každý měsíc je tu nová výstava, někdy i dvě, lákavá je i místní kuriozita v podobě plastiky Trifot od Davida Černého.

Výstavy, workshopy, fotografické besedy, výtvarné dílny a semináře chystá řada speciálních fotografických galerií a expozic, například pražské Galerie Polagraph, Leica Gallery, Nikon Photo Gallery, Galerie Fotografic nebo Dům fotografie v péči Galerie hlavního města Prahy.

Z mimopražských expozic patří k lákavým místům Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci a Dům fotografieČeském Krumlově, kde se až do konce roku můžete podívat na výstavu fotografií a obrazů Jana Saudka. Téměř povinnou zastávkou pro milovníky fotografického umění je českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel, rodinný dům s fotografickým ateliérem, kde si prohlédnete dochované technické vybavení a téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Podobně fascinující místa najdete i v Praze: jde o Ateliér známého českého fotografa Josefa Sudka na Újezdě a Galerii Josefa Sudka v prostorách hradčanského domu U Luny, kde fotograf žil od roku 1959 až do své smrti v roce 1976.
Víte, že nejstarší stálou fotografickou galerií v Česku je Galerie 4Chebu? Aktuální výstava Značka Michael představuje fotografické práce studentů pražské SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby MICHAEL a VŠKK, od 7. prosince do 3. února zaplní interiéry fotografie Tona Stana, jednoho z představitelů takzvané nové slovenské vlny.

Příbrami navštivte zámeček Ernestinum a Galerii Františka Drtikola, příbramského rodáka a prvního českého fotografa, který již za svého života získal světové uznání.
 

100 let Československa

Výstava fotografií Kroj naživo

Výstava fotografií Kroj naživo

Srdečně zveme na výstavu olomoucké fotografky Lucie Petřekové, která se koná v obci Blatnička (u Uherského Hradiště).

Výstava Charta Story & Charta 77 ve fotografii

Výstava Charta Story & Charta 77 ve fotografii

Výstava Charta Story je připomínkou čtyřicátého výročí Charty 77, neformální občanské iniciativy, kritizující nedodržování lidských a občanských práv.

Výstava Jindřicha Štreita - Vzpomínky

Výstava Jindřicha Štreita - Vzpomínky

Městské muzeum Rýmařov a Galerie Octopus si dovolují pozvat na výstavu významného fotografa JINŘICHA ŠTREITA s názvem VZPOMÍNKY. Představeny budou vzácné fotografie převážně z 60. a 70. let, které autor dosud nevystavil.

Výstava leteckých fotografií Mělnicka

Výstava leteckých fotografií Mělnicka

Od 25.10. 2018 budou v prostorách Kulturního a společenského střediska Kralupy nad Vltavou k vidění krásné letecké fotografie Mělnicka. Máte jedinečnou příležitost pokochat se pohledem ptáků na krásy a dominanty tohoto regionu.

Ptáci a příroda objektivem Milana Václavíka v Dobrovici

Ptáci a příroda objektivem Milana Václavíka v Dobrovici

Dobrovická muzea vás zvou na výstavu fotografií Milana Václavíka.

Israeli street moments

Israeli street moments

Výstava fotografií Alexe Levaca, Gabiho Ben Avrahama a Ilana Ben Yehudy

České Budějovice před sto lety - proměny města ve fotografiích a knihách

České Budějovice před sto lety - proměny města ve fotografiích a knihách

Výstava k 100. výročí vyhlášení Československé republiky přibližuje tvář a proměnu města Českých Budějovic zaznamenanou slovem i obrazem. Jádro výstavy tvoří srovnávací fotografie Milana Bindera, zachycující vybraná českobudějovická zákoutí.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Czech Press Photo - vyhlášení Fotografie roku 2018 na Staroměstské radnici

Czech Press Photo - vyhlášení Fotografie roku 2018 na Staroměstské radnici

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO už zná nominované snímky, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Devítičlenná porota hodnotila práce více než čtyř stovek domácích fotografů.

Koudelka: Invaze 68

Koudelka: Invaze 68

Výstava fotografií Josefa Koudelky je prezentována u příležitosti 50. výročí invaze spolu se speciální prostorovou videoinstalací Zdeňka Jiráského, která vychází z fotografií Josefa Koudelky a je doplněna archivními záběry Jana Němce.

Výstava Czech Press Photo 2018

Výstava Czech Press Photo 2018

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo se od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Český rok 1918 na fotografiích - Boj teprve nám nastává - Viktor Dyk

Český rok 1918 na fotografiích - Boj teprve nám nastává - Viktor Dyk

Výstava je uspořádaná ke 100. výročí vzniku samostatného státu. Zahrnuje výběr vyobrazení ze všech podstatných událostí roku 1918, od 1. máje po 21. prosinec 1918, kdy přicestoval do Prahy prezident Masaryk.

Galerie Portheimka na pražském Smíchově - letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Galerie Portheimka na pražském Smíchově - letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti jsou v letohrádku využívány pro veřejnost především reprezentační místnosti v prvním patře a galerie a stylovou kavárnu v přízemí.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Jiří Kuhnert - Sketch the Dream v Moravské galerii

Jiří Kuhnert - Sketch the Dream v Moravské galerii

Moravská galerie představuje veřejnosti dosud neznámou osobnost Jiřího Kuhnerta – automobilového závodníka, konstruktéra a designéra.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Fotografie má dnes nezastupitelné místo v našem životě, avšak v České republice donedávna chyběla instituce, která by se fotografii plně věnovala. Nyní však můžete zavítat do Muzeua fotografií a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci.