Úvod > Aktuality > Hladinu Brněnské přehrady začal brázdit vor
Zážitky

Hladinu Brněnské přehrady začal brázdit vor

  • Vydáno9. června 2016
U příležitosti 550. výročí od doby, kdy Brno koupilo svoje první lesní hospodářství, postavili odborníci téměř 70 metrů dlouhý vor na Brněnské přehradě. Přijít sem nejen za vůní smrkového dřeva, ale i na projížďku po přehradě bude možné až do konce srpna. Vor kotví na Rakovci v zátoce U Rybářské bašty.
Vor v BrněPramen ze čtyř tabulí postavila po vzoru starých plavců parta čtyř vorařů z jižních Čech a Prahy. Vor má délku téměř 70 metrů, tvoří jej 4 tabule po 18 až 20 kmenech. Není však zcela autentický, například jednotlivé klády k sobě byly přišroubovány na pevno. Původně se kmeny vázaly volně takzvanými houžvemi, což jsou zpracované kmeny mladých smrků. Ty ovšem není možné kvůli bezpečnosti cestujících na voru použít. Postavit pevný vor je docela obtížné, nezbytně nutná je pomoc zručného dřevorubce a tesaře. Kmeny pro přehradu pocházejí z městských lesů. Jsou to kvalitní smrky ze zimní těžby - aby dostatečně vyschly, byly hned po skácení zbaveny kůry, aby se do nich nedostali škůdci.

Plavení dřeva je historicky spojené především s českými řekami, zejména s Vltavou, kde skončilo v souvislosti s výstavbou velkých vodních nádrží v druhé polovině minulého století. Dřevo se po vodě přepravovalo ale i na Moravě, zejména v souvislosti s napoleonskými válkami, kdy byl nedostatek koní pro klasický transport po silnicích a lesních cestách. Historici zjistili, že po Svratce se dřevo dopravovalo zhruba 50 let do roku 1850. Vorařství se však u Brna nikdy nerozvinulo tak, jako na Vltavě, protože Svratka silně meandrovala. Pro zrušení poddanství byla plavba dřeva pro nerentabilitu zastavena a náplavka v Brně zrušena.

VorVor začne brázdit hladinu Brněnské přehrady ode dneška, tedy od 9. června a návštěvníky bude převážet po Prýglu až do konce prázdnin. Brněnský vor spojený v pramen je opatřen podlážkami, lavicemi a zábradlím a tlačit jej budou i dva malé motory o výkonu pěti koní, které plavidlu dopomohou k rychlosti asi devět kilometrů v hodině. Povodí Moravy muselo proto voru udělit zvláštní výjimku, protože kvůli nové vyhlášce města platí, že v létě malé motory nesmějí na přehradu. Jak často a po jaké trase se zájemci na voru svezou, společnost Lesy města Brna teprve upřesní. Na hladině přehradního jezera však zůstane nejméně do konce srpna.
Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl