Úvod > Aktuality > Velkolepá přehlídka sklářského umění a bižuterní výroby Křehká krása zve do Jablonce

Velkolepá přehlídka sklářského umění a bižuterní výroby Křehká krása zve do Jablonce

Vydáno 9. srpna 2017 Kultura
Výstava Křehká krása 2017 navazuje na tradiční a oblíbené bižuterní výstavy, které se v Jablonci nad Nisou pořádaly ve druhé polovině minulého století a jezdilo se na ně ze všech koutů republiky. Na již šestý ročník výstavy se můžete těšit ve dnech 10. - 13. srpna. V areálu jabloneckého Eurocentra se opět představí a nabídnou své nové kolekce čtyři desítky výrobců skla a bižuterie.
Křehká krásaKromě tradiční přehlídky českého sklářského a bižuterního průmyslu je i pro letošní ročník Křehké krásy připraven bohatý doprovodný program s módními přehlídkami a kulturními vystoupeními. Nebudou chybět ani výstavní stánky současných firem, které se starají o zachování těchto tradičních jizerskohorských oborů, předvádění vybraných technik zpracování skla, výroby bižuterie a kreativní dílny pro dospělé i děti.

Z bohaté nabídky doprovodného programu se největší oblibě každoročně těší svazová módní přehlídka "Made in Jablonec 2017", letos s podtitulem "Glamorous Day". Vrcholem programu bude páteční večerní koncert (11. srpna), kdy od 18 hodin v amfiteátru výstaviště vystoupí oblíbený skladatel a zpěvák Jaroslav Uhlíř.
 

Zkuste si práci se sklem a užijte si doprovodný program

Křehká krásaKřehká krása již tradičně nabídne také rozsáhlý program předvádění vybraných technik zpracování skla a bižuterie, jemuž dominují mobilní sklářská huť a tvůrčí dílny určené zejména dětem. V areálu Eurocentra se tak setkáte s ukázkami tradičních postupů práce se sklem, z nichž si řadu budete moci sami vyzkoušet: ve čtvrtek 10. 8. to bude výroba perličkových vánočních ozdob Rautis, v pátek 11. 8. podmalba na skle Pavlíny Jůnové, v sobotu 12. 8. výroba a zdobení foukaného skla a vánočních ozdob s Janou Strakovou a v neděli 13. 8. tažené a vinuté sklo u kahanu pod vedením Jitky Hermanové ze společnosti Heglss. Program bude přástupný od čtvrtka do soboty od 10 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin.

Křehká krásaAkce se letos prolne také s Mezinárodním trienále skla a bižuterie, které pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou od 24. června až do konce října. Na čtyřech místech v centru města bude k vidění 89 výrobních značek, 25 sklářských výtvarníků – pedagogů a práce studentů 20 odborných škol, celkem bude zastoupeno 12 zemí!

Vstupné na Křehkou krásu je pouhých 50 Kč, vstupenka přitom platí po celou dobu výstavy, včetně všech výstav muzejního trienále a pátečního koncertu Jaroslava Uhlíře. Děti do 15 let mohou přijít v doprovodu rodičů zdarma.
 

Co musíte vidět?

Muzeum bižuteriePro návštěvníky připravilo bohatý program i Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Vedle stálé expozice „Nekonečný příběh bižuterie“ si můžete prohlédnout neobyčejný strom od firmy Lucid.

Firma se zabývá lisováním kovů, především menších dílů z plechu. Sortiment jejich výroby tvoří kromě jiného i kovové výlisky pro výrobu bižuterie. Vystavený exponát je jedinečným výrobkem vytvořeným pro prezentaci technických a řemeslných dovedností firmy. Prohlédnout si jej můžete zdarma ve vestibulu muzea.
 

Tip pro milovníky bižuterie

BižuterieO sklářském muzeu už byla řeč, ale v Jablonci nad Nisou je ještě jedno místo, které byste rozhodně neměli vynechat. Před několika lety tu otevřeli Palace Plus, největší prodejnu bižuterie ve střední Evropě. Na ploše 700 metrů čtverečních je k vidění průřez bižuterní tvorbou od několika desítek firem, doplněný o sklo, vánoční ozdoby a šperky. Najdete tu jak drobnosti za pár korun, tak luxusní bižuterii za několik tisíc. Podobně jako na výstavě Křehká krása je součástí centra Palace Plus kreativní dílna, kde můžete z polotovarů pod dohledem zkušených pracovnic tvořit vlastní šperky. Centrum také pořádá výtvarné kurzy, připravuje módní zpravodajství nebo besedy s návrháři a výtvarníky o módních trendech
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století. Vydejte se za třpytivou krásou!

Za třpytivou krásou do Galerie Belveder

Za třpytivou krásou do Galerie Belveder

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá v Galerii Belveder výstavy a další akce.

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus - česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všihni milovníci bižuterie by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Made in Jablonec. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie od 25 jabloneckých firem.

Křehká krása 2018 v Jablonci nad Nisou

Křehká krása 2018 v Jablonci nad Nisou

Na již sedmý ročník výstavy skla a bižuterie „Křehká krása 2018“ se můžete těšit ve dnech 9. - 12. srpna. V areálu jabloneckého Eurocentra se opět představí 45 výrobců skla a bižuterie, kteří ve svých prezentačních a prodejních stáncích představí svoje poslední kolekce.

Další aktuality