Úvod > Aktuality > Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

Vydáno 5. ledna 2017 Památky
Vojenskému historickému ústavu se podařilo během uplynulých šesti měsíců zrekonstruovat stíhací bombardér MiG-15. Letoun, který prokoukl k nepoznání, bude vystaven v leteckém muzeu ve Kbelích. Zájemci si ho však budou moci prohlédnout až se začátkem příští sezony, která začne v sobotu 29. dubna 2017.
MiG 15Během šesti měsíců se letoun podařilo opravit k nepoznání – pryč je nyní starý nátěr, skla v kokpitu jsou vyměněná, zrekonstruovány byly také zbraňové systémy a letoun je nově natřen a opatřen výsostnými znaky československého letectva. Povrch letadla se podařilo přebrousit, aby mohly být odstraněny mimo jiné vzkazy, které do letounu v minulosti návštěvníci muzea vyryli.
 
MiG-15 byl sovětský proudový letoun, který dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat mohl do 15, 500 metrů. Osvědčil se například ve válce v Koreji, kde byl dobrým protivníkem americkým letounům F-86 Sabre. Československá armáda používala kolem 600 strojů MiG-15 až do počátku 80. let.

Stroje se vyráběly přímo u nás od roku 1952. Opravený letoun, který bude ve Kbelích k vidění, byl vyroben v roce 1956 a postupně sloužil na letištích ve Sliači, Hradčanech, Přerově a v Hradci Králové. Ke svému poslednímu letu odstartoval 15. října 1982. Celkem nalétal 1800 hodin, do muzea se dostal v březnu 1985. Letecké muzeum ve Kbelích je otevřeno v letní sezoně, od května do října, a to každý den mimo pondělí 10 až 18 hodin. Sezóna 2017 začne v sobotu 29. dubna. Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech. Hangáry jsou vzdálené cca 900 metrů od kbelského areálu, vchod z ulice Hůlkova.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony 2017

Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony 2017

29. dubna – zahájení muzejní sezony v Leteckém muzeu Kbely; mimořádné zpřístupnění některých exponátů letecké techniky. Sezóna 2017 začíná v sobotu 29. dubna a končí 31. října.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha - Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Letňany - expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Letňany - expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.