Úvod > Aktuality > Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj ty Štědrý večere

Vánoce na Veselém Kopci aneb Hoj ty Štědrý večere

Vydáno 6. prosince 2017 Památky
Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 10. prosince 2017.
Veselý kopecNa Veselém Kopci můžete během výstavy zažít atmosféru Vánoc, která dýchá z obrázků Josefa Lady. Dozvíte se zde, jak vypadaly ozdoby na vánoční stromeček před sto lety, jaké pečivo a cukroví nesmělo v minulosti na svátečním stole chybět. Ve výstavních prostorách jednoho z objektů budou vystaveny betlémy lidových tvůrců.

Ve vyzdobených roubenkách naleznete připomínku obyčejů provázejících zimní svátky v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Dozvíte se například, čemu se říkalo poslinka, proč na svatého Martina husa nejlépe zpívá, ale také jak vypadaly mikulášské dárky před 120 lety. Nebudou chybět ozdobené vánoční stromečky, tradiční pečivo a předměty provázející oslavu největších svátků v roce – Vánoc.

Vánoce na Veselém kopciKaždý den trvání výstavy budou pozvaní lidoví výrobci předvádět zhotovování vánočních předmětů: ozdob z přírodnin, korálkových ozdob, malovaných skleněných ozdob, perníku tlačeného do forem a dalších. V sobotu 9. prosince 2017 se můžete těšit na malování skleněných vánočních ozdob, perník tlačený do forem, pletení ozdob ze slámy, pečení obřadního kynutého pečiva. Koledy zahraje a zazpívá Přibyslavský dudácký soubor Přidus z Přibyslavi.

V neděli 10. prosince se můžete těšit na oblíbený Předvánoční jarmark (9 až 16 hodin), kterého se zúčastní vybraní řemeslníci z celé České republiky; jarmark doprovodí koledy v podání Pouličníků z Tábora. Vstupné je 100 Kč pro dospělého a 70 Kč pro děti.

Vánoční výstava na Veselém Kopci bude otevřena denně do neděle 10. prosince 2017 od 9 do 16 hodin.
 

Betlém vánoční v Hlinsku

Betlém HlinskoTaké v roubených domcích Památkové rezervace Betlém v Hlinsku naleznete připomenutí štědrovečerních obyčejů, ukázky tradičních dárků, ozdob a pečiva z období konce 19. století a počátku 20. století, a to v rámci výstavy s názvem Betlém vánoční, která bude otevřena od 13. prosince do 7. ledna 2018.

Těšit se můžete na vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období. Například, jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety. Součástí výstavy budou i betlémy lidových tvůrců. Nechybí mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. V jednom z roubených domků je umístěna i prodejna upomínkových předmětů zásobená výrobky lidových řemeslníků.

Výstava bude otevřena denně, mimo pondělí, s výjimkou pondělí, od 8:30 do 12 a od 12:30 do 16 hodin. Dne 26. 12. bude otevřeno od 13 do 16 hodin a dne 31. 12. od 8:30 do 13 hodin. Zavřeno bude 24., 25. 12. a 1. 1. 2018.
Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Vánoce na Veselém Kopci 2018

Vánoce na Veselém Kopci 2018

Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo. Každý den ukázky výroby vánočních předmětů, o víkendech kulturní program.

Předvánoční jarmark na Veselém Kopci (2)

Předvánoční jarmark na Veselém Kopci

Již tradiční předvánoční jarmark se uskuteční na Veselém Kopci druhou adventní neděli.

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. K dostání je vlastní pivo Hamerník.