Úvod > Aktuality > V sobotu vypukne na Veselém Kopci masopustní veselí

V sobotu vypukne na Veselém Kopci masopustní veselí

Vydáno 25. ledna 2016 Památky
V sobotu 30. ledna budete mít příležitost prožít na Veselém Kopci tradiční masopustní obchůzku - obyčej, který je součástí světového seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Tento dávný zvyk předvede na Veselém Kopci vesnická skupina z Vortové u Hlinska. Nebudou chybět tradiční masky a staročeská zabíjačka.
Přijďte se zúčastnit tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku, které patří k nehmotnému kulturní dědictví UNESCO. Uvidíte tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, kobylu s rasem, slaměné, kominíky... V 10 a ve 13 hodin masky požádají o povolení k obchůzce, v 15 hodin bude obchůzka masek ukončena tradičním obyčejem poražením masky kobyly.

V Hospodě Na Vejměnku v areálu muzea se bude konat tradiční staročeská zabíjačka. Po celý den si také budete moci prohlédnout expozice muzea se sbírkami fotografií a originály některých  masek z hlineckých masopustních obchůzek.

Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Pouze v několika vesnicích, kde se nedodržuje tradiční uspořádání, se objevují v maskách i ženy, případně děti (Blatno, Studnice).
Výpravy do minulosti - skanzen Betlém v Hlinsku

Výpravy do minulosti - skanzen Betlém v Hlinsku

Soubor lidových staveb Vysočina připravil nově rok 2010 zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. K dostání je vlastní pivo Hamerník.

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Betlém v Hlinsku - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Další aktuality