Úvod > Aktuality > V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně

V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Vydáno 15. března 2016 Zážitky
Letos o něco dříve, již 19. 3., budou zpřístupněny jižní zahrady děčínského zámku. V neděli 20. března odpoledne se na zámek mohou vypravit i ti, kteří touží nahlédnout do zámeckého sklepení. V zahradách momentálně probíhají jarní úpravy, největším zásahem zde bude letos rekonstrukce poslední nefunkční kašny.
Zahrada zámku DěčínZima pomalu končí a vlády nad teploměrem se již, doufejme, chopí jaro. Na Jižních terasách i v Růžové zahradě probíhají po celý březen nejrůznější úpravy. Kromě běžného úklidu po zimě je především potřeba připravit trvalkové záhony, vyhrabat trávníky, prořezat vinici, ostříhat živé ploty, rozmístit všechny zazimované nádobové rostliny a spoustu dalšího. Po čtyřměsíční odstávce je třeba také uvést do provozu všechny kašny, které celou zimu strávily pod důkladným bedněním.

V sobotu 19.3. bude probíhat otevření nové turistické sezony a zároveň se otevírají i brány zámeckých zahrad. Na jižních zahradách od 14:00 do 18:00 bude připravený program převážně pro děti. Těšit se můžete na jízdu na ponících, kolotoč na ruční pohon a ve třech vstupech vystoupí kejklíř Michal Tříska, který to s dětmi parádně koulí. Další zábavou bude "škebličkohledání" spojené s výtvarnou dílničkou a možností si prohlédnout další opravdové zkameněliny.
 

Letošní novinkou bude rekonstrukce kašny na třetí terase

Děčín zahradaPrávě rekonstrukce poslední nefunkční kašny na jižních zahradách je jedním z vylepšení, které má zámek Děčín v plánu na letošní rok. Konkrétně se jedná o drobnou nádrž situovanou na třetí terase, vedle Zahradnického domku. Původně v těchto místech stával jeden z největších a nejnákladnějších skleníků celého areálu jižních zahrad. Vznikl na konci 30. let 19. století a následně dlouhá léta sloužil pro pěstování kamélií. Jeho součástí byl právě i zmíněný vodní rezervoár umístěný v nice kamenné zdi na západní straně.

Kaméliový skleník byl velkou část 19. století vyhledávaným cílem výletníků, kteří se zde kochali krásou stovek kaméliových květů. Bohužel počátkem 20. století byl „kaméliový dům“ v rámci značné redukce zámeckého zahradnictví stržen. Od té doby byla nádrž bez využití. Již v loňském roce proběhl odborný průzkum, který stanovil priority dalšího postupu. Letos by se měl uskutečnit samotný restaurátorský zásah, který bude spočívat především v odstranění novodobých betonových doplňků a doplnění chybějících částí.
 

Zámecké sklepení se otevře v neděli

A na závěr dobrá zpráva pro všechny, kteří se nedostali na prohlídku zámeckého sklepení. Vzhledem k velkému zájmu, který průvodci nemohli z kapacitních důvodů zcela uspokojit, se na zámku rozhodli podzemí otevřít ještě jednou. Pokud jste se tedy na první termín nedostali, zaškrtněte si v kalendáři datum 20. března 2016 od 14:00 a 14:30 hodin.
Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Rozlehlé, ale přitom skryté, půvabné a neznámé - takové jsou Jižní zahrady zámku Děčín. Tento klenot děčínského zámku je však spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská.

Zámek Děčín - zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín - zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Další aktuality

13.4.
2018
Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Severozápadní Čechy | Zážitky
30.3.
2018
Romantická Švestková dráha je opět v provozu

Romantická Švestková dráha je opět v provozu

Severozápadní Čechy | Zážitky
4.3.
2018
České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Severozápadní Čechy | Zážitky