Úvod > Aktuality > V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi
Památky

V sobotu ožije Rumburk Loretánskými slavnostmi

  • Vydáno14. září 2018
V Loretě Rumburk se v sobotu 15. září 2018 odehraje celodenní divadelní a hudební slavnost pro celou rodinu. Loretánské slavnosti proběhnou v architektonicky cenném barokním areálu z 18. století. Celodenní hudební a divadelní program pro děti a rodiče nabídne pohádky, výtvarná tvoření či půjčovnu historických kostýmů. Představí se nová interaktivní výstava o historii Lorety Rumburk. Již XXII. Loretánské slavnosti v Rumburku jsou součástí Dnů evropského dědictví 2018.

Loreta RumburkLoreta v Rumburku je mariánské poutní místo a barokní klenot severních Čech, učebnice architektury pod širým nebem a zároveň ostrov vlídného ticha. Celoročně přístupná kulturní památka zároveň nabízí výstavy, koncerty a další akce – například Loretánské slavnosti.

V sobotu 15. září 2018 se Loreta Rumburk připojuje ke Dnům evropského dědictví 2018. Kulturní památka nabídne od 10:00 do 17:30 hodin prohlídky s průvodcem. Pro návštěvníky je připraveno sedm komentovaných prohlídek. Zájemci projdou těmi nejhodnotnějšími částmi Lorety. Dostanou se i do míst, která nejsou běžně přístupná, např. do kapucínského chóru a do kaple Kalvárie. Dvacetiminutové komentované prohlídky s průvodcem se konají v 10:30, 13:30 a 16:30 (loretánská kaple a kaple Svatých schodů), 12:30 a 15:30 (Expozice církevního umění Šluknovska) a 11:30 a 14:30 (klášterní kostel sv. Vavřince). Sraz účastníků je u pokladny Lorety Rumburk.

Děti čeká tvoření ve výtvarných dílnách a speciální divadelní představení. Od 10:55 do 11:35 čeká na děti divadelní pohádka Medvědí princ (na nádvoří). Interaktivní představení Deset-dvacet-Sova! se odehraje ve 14:00 hodin. Dospělí by si pak neměli nechat ujít v 16:30 až 17:30 program Barokní ženy: koncert z děl skladatelek a básnířek 17. a 18. stol. Účinkuje soubor Musica Poetica z Brna (kostel sv. Vavřince).
 

Tvůrčí dílny nebo půjčovna kostýmů

loretánské slavnostiNebudou chybět ani tvůrčí dílny pro děti i dospělé: 11:40-12:40 tiskařská dílna, 12:55-13:55 Barokní reliéf – tvorba ornamentu. Výtvarná dílna pro děti a jejich rodiče s lektorkou Hanou Šromovou. 14:45-16:15 Divadlo zázraků – tvorba vlastního prostorového příběhu (karigami). Výtvarná dílna s lektorkou Hanou Šromovou (90 min.). Průběžně bude probíhat zdobení perníků.

V provozu bude rovněž půjčovna historických kostýmů z období renesance a baroka (ateliér Quisquis), stálá interaktivní výstava o historii Lorety Rumburk (1707-2018) nebo prodej rukodělných výrobků regionálních výtvarníků a řemeslníků (ambit).

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Hledačka s podtitulem "Putování v čase od gotiky po 20. století" nabízí setkání s významnými stavebními památkami a historií Rumburku. Poučná a zábavná hra vás provede centrem města. Okruh o délce 1,6 km propojuje deset zastavení z období gotiky, baroka, secese a expresionismu.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Další aktuality

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od posledního březnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde denně od 29. 3. do 1. 4. 2024, během dubna pak o víkendu, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky