Úvod > Aktuality > V Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova
Památky

V Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova

  • Vydáno5. července 2017
Letos je tomu právě sto let, kdy proběhla bitva u Zborova, ve které se vyznamenala 1. československá střelecká brigáda v bojích proti rakousko-uherským a německým vojskům. Připomínku slavné bitvy organizuje v sobotu 8. července Československá obec legionářská v Milovicích. Můžete se těšit na ukázky samotné bitvy, výzboroje a výstroje a zájemci mohou nahlédnout přímo do zákopů.
ZborovRekonstrukce bitvy u Zborova mají v naší historii své neodmyslitelné místo. Divadelní představení a bojové ukázky plné výstřelů bavily diváky již od 20. let minulého století a tradice trvá dodnes. I letos bude vrcholem Zborovských oslav bojová ukázka „Zborov 1917-2017“, která proběhne 8. července v Milovicích.

Boje budou velmi realistické a divák si bude moci vytvořit představu, jaké odhodlání měli slabší a hůře vyzbrojené československé jednotky, které naproti očekáváním dokázali bitvu vyhrát. Samotná bitevní ukázka vypukne v 14:00 a zúčastní se jí na dvě stovky vojáků nejen z Česka, ale Slovenska, Polska, Ukrajiny, či Ruské federace. Do bojů se krom vojáků zapojí též dva obrněné automobily a repliky dobových letounů.

ZborovCelodenní program nestojí jen na samotné rekonstrukci. V 10:00 proběhne pietní akt za padlé na Vojenském hřbitově, kde našlo svůj poslední odpočinek přes 6000 vojáků internovaných za světové války v Milovicích. Následovat budou ukázky výzbroje a výstroje, či výcviku jednotek na Hakenově stadionu. Divákům se před bitvou zpřístupní část zákopu, aby se mohli přenést do roku 1917 a aspoň trochu poznat, jak se mohli cítit naši dědové a pradědové. Od čtvrtka 6. července bude v Milovicích také pojízdné muzeum na kolejích – Legiovlak. Mimo to přímo v prostorách radnice v Milovicích si návštěvníci budou moci prohlédnout unikátní fotografickou výstavu Československé legie v Rusku 1914-1920 a po skončení ukázky proběhne na Hakenově stadionu divadelní hra „Zborov aneb Hrdinové bez patosu“ v podání mladoboleslavského divadýlka Na dlani.
 

Bitva u Zborova – Češi proti Čechům

První válka radistaBitva u Zborova (1. – 2. července 1917) představovala výrazný úspěch Československé střelecké brigády za První světové války, v rámci rozsáhlé ruské operace tzv. Kerenského ofenzívy, která ovšem úspěšná nebyla a skončila ústupem a opuštěním získaných pozic. Důsledky této neveliké bitvy na západní Ukrajině poblíže města Tarnopole (východně od Lvova), však byly zásadní pro další formování československých jednotek v Rusku a pro vznik Československa.

Za zemí nikoho se rozkládaly zákopy rakousko-uherské armády, která byla o nastávající ofenzívě velmi dobře informována a tedy i připravena. Její obrana se sestávala ze tří linií obrany, kde každou tvořila řada zákopů. Obránci byli příslušníky 2. armády, přesněji 9. sboru, přičemž proti Československé brigádě stála především 19. divize. Ironií osudu bylo, že více než polovinu vojáků této divize tvořilo české mužstvo. Ovšem ani jedna strana až do vypuknutí bitvy netušila, že půjde víceméně o boj příslušníků jednoho národa proti sobě.

První světová válkaProti 5500 rakousko-uherským a německým vojákům stálo u Zborova 3500 československých vojáků, kteří dokázali nejen prolomit frontu na několika místech, ale zajmout i více než tři tisíce vojáků a desítky důstojníků. Udatnost československých jednotek napomohla přesvědčit ruské politiky, aby svolili k vzniku čistě národnostních jednotek. Velké množství zajatců bylo dáno také tím, že v rakousko-uherských jednotkách bylo hodně Čechů a Slováků. Vojáci čs. pluku bitvu vnímali i tak, že bojují za to, aby vysvobodili své krajany z otroctví rakouských důstojníků. A ti, když zjistili, že bojují s Čechy, to často „zabalili“ a nechali se zajmout. Do legií postupně vstoupilo okolo 70 tisíc Čechoslováků. Díky tomu, že obsadili sibiřskou magistrálu, zablokovali v Rusku více než milión německých a rakousko-uherských zajatců a vojáků, kteří pak nemohli posílit armády v Evropě. Díky tomu Francie, Británie i USA uznali Československou národní radu jako exilovou vládu. Vojenské úspěchy legionářů byli pro další diplomacii a vyjednávání o vzniku Československa zásadní a bez nich by bylo založení republiky podstatně složitější.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty