Úvod > Aktuality > V Jeseníku vrcholí oslavy 750 let města – chystá se středověká slavnost
Kultura

V Jeseníku vrcholí oslavy 750 let města – chystá se středověká slavnost

  • Vydáno13. září 2017
Den s velkým D se blíží. Oficiální oslavy 750 let od založení města Jeseníku vyvrcholí v sobotu 16. září Středověkou slavností, která nabídne velkolepý program pro malé i velké. O den dříve proběhne slavnostní galavečer a celý třídenní maraton završí odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí v neděli 17. září.
Jeseník PriessnitzBěhem slavnostního galavečera, který se uskuteční 15. září od 19 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, bude oceněno sedm osobností a dva počiny. Ocenění pak převezmou pamětní medaili podle návrhu jesenického rodáka Adama Krhánka. V průběhu večera dojde také na křest knihy 750 let města Jeseník 1267 – 2017.
 
sobotu 16. září se Jeseník ocitne o několik staletí zpět, město totiž ovládne Středověká slavnost, která je nejvíce očekávanou kulturně-společenskou událostí roku. Celodenní program začne v 9:30 hodin průvodem ze Zámeckého na Masarykovo náměstí, kde se bude odehrávat stěžejní část oslav. Veřejnost se tak může těšit například na pravý středověký rytířský turnaj. U těchto soubojů se nejedná o scénické ztvárnění historie, ale o volný boj, který se velmi blíží reálné bitvě. V duelech se bojovníci snaží ve vymezeném čase o co nejvíce zásahů soupeře. Líté boje předvedou také místní šermíři a skupiny Solutus nebo Nuntius Regis.
 
RytířŘinčení zbraní vystřídá hudba, například v podání skupin Weytora, Rabussa nebo Jagabab. A ke slovu přijdou i tance, lidé budou moci obdivovat ladnost pohybů, kterou předvede skupina historických a scénických tanců Via Nemesis nebo tanečnice z Bella Arabica. Chybět nebude ani středověký jarmark, ukázka historických řemesel, dobová krčma, výstava zbraní s komentářem, historická herna a také mincovna, která bude prodávat zajímavý suvenýr speciálně vyrobený s tematikou oslav 750 let města Jeseníku. Na své si přijdou i děti, pro ně budou připraveny výtvarné dílny a další atrakce. O dobrou náladu se postarají kejklíři, žongléři a také klauni. V nabitém programu vystoupí téměř stovka účinkujících a k vidění budou také živí dravci, které přivezou sokolníci z Bojnice. Středověká slavnost se bude odehrávat nejen u radnice, ale také na Zámeckém náměstí a v areálu sv. Voršily. O závěrečnou tečku sobotního dne se postará ohňostroj ve 22 hodin.
 
Panna Maria JeseníkTřídenní slavnosti města završí odhalení sochy Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí, která se vrátí na své místo po více než půlstoletí. Předtím byla umístěna u kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud v květnu putovala na náročnou renovaci. Socha byla v katastrofálním stavu, a to přesto, že v minulosti proběhly dvě renovace, ta poslední v roce 1901. Restaurátor pan Jakub Gajda na soše letos pracoval po čtyři měsíce. Slavnostnímu odhalení bude předcházet mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie se začátkem v 10.30 hodin. Poté bude následovat průvod na Masarykovo náměstí, kde bude připraven krátký kulturní program, a v pravé poledne se lidé dočkají slavnostního odhalení sochy svatého Jana Nepomuckého. Socha, která váží celkem zhruba čtyři tuny, je zhotovena ze slezské žuly.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku

První zmínka o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku pochází již z roku 1418. Jednalo se o gotickou stavbu, která byla po požáru roku 1457 znovu obnovena a rozšířena. Současná podoba kostela pochází z let 1882 – 1883, kdy došlo k přestavbě především z důvodu nedostačující kapacity.

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Tříhvězdičkový lázeňský dům Bezruč získal svou současnou podobu s příchodem nového tisíciletí. Postaven však byl už v roce 1895 ve stylu italského raného baroka.

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Nejen pro klienty lázní je připravena možnost minutkové stravy ve stylové secesní Restauraci 1837, v lázeňském domě Priessnitz v Lázních-Jeseník. V Denním baru si pak můžete odpočinout u sklenice vína či ovocného moštu.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Katovna v Jeseníku

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Jesenické prameny a památky

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Další aktuality

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
Olomoucký kraj | Příroda

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky