Úvod > Aktuality > Už jste viděli na vlastní oči mamuta?
Zážitky

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

  • Vydáno26. dubna 2018
Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí, zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v prostorech brněnského pavilonu Antropos. Expozice, která se věnuje vývoji člověka, jeho životu na Moravě, ale i evropskému pravěkému umění, je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. Brněnský mamut navíc v květnu oslaví již 90. narozeniny!
Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: Morava lovců a sběračů a Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie. V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu, doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů – primátů, prezentované v části Primáti naše rodina.

Expozice nepřiblíží jen aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky apod., ale přináší i interaktivní prezentace díky moderní audiovizuální technice a je obohacena řadou dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů.

Pavilon Anthropos je otevřen celoročně od úterý do pátku 9 – 18 hodin, o víkendech 10 – 18 hodin. Vstupné stojí 90 Kč, snížené 45 Kč a rodinné 225 Kč.
 
 

Mamut letos slaví 90. narozeniny!

Pravěcí lovciDominantou expozice je model mamuta v životní velikosti a jeho mláděte. Dvojice je zasazena do prostředí připomínajícího pravěkou tundru. Právě letos v květnu oslaví 90 let. Poprvé ho návštěvníci mohli spatřit na Výstavě soudobé kultury na brněnském výstavišti v roce 1928, kde byl součástí pavilonu Člověk a jeho rod věnovaného světoznámým nálezům ze starší doby kamenné z Moravy.

První květnový den pavilon Anthropos připravil v rámci oslav "mamutích narozenin" bohatý program pro děti i dospělé: ti nejmenší se mohou těšit na výtvarné dílny, tvorbu pravěkého umění, rozdělávání ohně pomocí magneziové tyčinky a mechu nebo lov na mamuta oštěpem a lukem. Zajímavé bude také vzpírání originálu mamutí kosti.

MamutDále budou vystaveny mamutí stoličky a fragmenty klů a nebude chybět ani odborný komentář k růstu zubů, určování věku zvířete a ukázky práce restaurátora. Zamilovaní si mohou dát prvomájový polibek pod chobotem mamuta, kde se budou moci dát vyfotit. Program půjde opravdu do hloubky a odpoví na otázku, zda zanechali původní tvůrci mamuta na počátku 60. let 20. století v jeho nitru poselství příštím generacím. Část programu s názvem "Cesta do nitra mamuta" odhalí, jak vypadá pravěké zvíře zevnitř. Za asistence diváků pronikne kamera do nitra mamuta a prozkoumá ho. Nebude chybět ani možnost uložení zpráv a přání na jednoduchých origami, které muzejníci zanechají uvnitř mamuta jako vzkaz do budoucnosti. A na své si přijdou také milovníci geocachingu - uvnitř muzea bude připravena hra poodkrývající příběh Pavilonu Anthropos. Součástí oslav bude také gratulace mamutovi v 18 hodin, hudební vystoupení a světelná show ve 20:50 hodin.
 

Výstava Vítejte u neandrtálců je prodloužena

Vítejte u neandrtálcůA další dobrou zprávou je i to, že muzeum pro velký zájem prodloužilo výstavu Vítejte u neandrtálců. Za pravěkými prapředky se můžete vydat až do 1. července 2018. Dlouholeté výzkumy středního paleolitu v Evropě jednoznačně ukazují, že obraz myšlenkově omezeného neandertálce každodenně bojujícího o holý život je nesprávný a že musíme náš postoj zásadně přehodnotit.

Výstava pomocí nejdůležitějších nálezů, získaných především z území Moravy, představuje běžný život neandertálců i jejich fascinující schopnost přežít v drsných podmínkách pleistocenní Evropy. Protože materiální kultura neandertálců byla velice jednoduchá a až na výjimky neobsahuje prezentačně zajímavé kusy, je výstava postavena především na modelech, rekonstrukcích a audiovizuálních prvcích, které demonstrují dynamickým a interaktivním způsobem chování neandertálců.

V rámci mamutích oslav 1. května proběhne v expozici u neandrtálců animační program s názvem „pazourek a řeč“.
Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika