Úvod > Aktuality > Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Vydáno 6. prosince 2017 Kultura
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století.

V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Vánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.

Atmosféru staročeských Vánoc tam můžete nasávat od pátku do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup do areálu doporučujeme v 15:00 hodin. Základní vstupné je 90 korun, snížené 45 a rodinné 250 korun.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční důmVánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů - Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jediným místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin.

Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

VánoceGalerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Živý betlém a Štěpánská koleda ve valašském skanzenu

Adventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy.

Živý betlémV jedné z expozic muzea, v Dřevěném městečku, se můžete vánočně naladit o víkendu 16. a 17. prosince 2017. Po oba dny, vždy od 17 hodin, tam sehrají Živý betlém, lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia svatého Matouše. Účinkují tanečníci, zpěváci a muzikanti z rožnovských souborů Javořina, Radhošť a Soláň, Valášek z Kozlovic, mužský sbor Kosáci z Ratiboře, Žesťová kvintet Josefa Blinky a členové Jezdeckého klubu Valašsko. Vstupné činí 80 Kč pro dospělého, snížené bude za 60 Kč a dětské za 40 Kč.

Na druhý svátek vánoční, v pátek 26. prosince 2017, se Dřevěné městečko rozezní Štěpánskou koledou. Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm připravil letos koncert s názvem Rosu dejte nebesa v kostele sv. Anny ve 13 a 15 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

VánoceVánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Letos vám ukáže jak se kdysi vařilo.

Představí se vám klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a podobně. Během výstavy se počítá s předváděním přípravy některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.

Pozornost bude věnována perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Důraz bude letos kladen na betlémy z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Cyhbět nemohou betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Výstavu můžete navštívit denně od 9 do 18 hodin, základní vstupné je 80 korun, děti zaplatí 40 Kč.
Lidové Vánoce v Polabí 2017

Lidové Vánoce v Polabí 2017

V areálu skanzenu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

Vánoční výstava v Betlémské kapli - Jak se kdysi vařilo

Vánoční výstava v Betlémské kapli - Jak se kdysi vařilo

Již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Vánoční prohlídky zámeckých interiérů Sychrova

Vánoční prohlídky zámeckých interiérů Sychrova

Prohlídky vánočně vyzdobených sychrovských zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, se konají od 26. do 31. prosince 2017.

Vánoční trhy Praha 2017

Vánoční trhy Praha 2017

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po čtrnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

Vánoční jarmark v Kozlovicích

Vánoční jarmark v Kozlovicích

Tradiční Vánoční jarmark v Kozlovicích, který se opět po roce uskuteční v samém centru Kozlovic, kde přinese pravou předváčnoční atmosféru. Jarmark je součástí mezinárodního předvánočního festivalu Souznění.

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 8. do 17. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 460 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Betlémy 2017 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

Betlémy 2017 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Výstava Vánoční nadělování v Samsonu

Výstava Vánoční nadělování v Samsonu

Pod názvem Vánoční nadělování v Samsonu se skrývá autorská prodejní výstava regionálních autorů prezentujících své umělecké i užitkové výtvory z keramiky, malovaného skla, textilu, ale i originální šperky nebo perníky.

Betlém vánoční 2017 – Betlém Hlinsko

Betlém vánoční 2017 – Betlém Hlinsko

Vvýstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku od 13. prosince do 8. ledna. Těšit se můžete na vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců.

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

19. ročník festivalu České doteky hudby opět rozezní Prahu v období Vánoc. Koncerty se odehrají v nejvýznamnějších pražských kulturních památkách - Obecním domě, Rudolfinu, Novoměstské radnici či na Pražském hradě.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Skleněné betlémy v Železném Brodě (1)

Skleněné betlémy v Železném Brodě

Již tradiční železnobrodská výstava v období zimy a adventu bude k vidění od začátku prosince až do 7. ledna 2018. Vernisáž výstavy proběhne 1. prosince od 17 hodin.

Znojemský advent 2017

Znojemský advent 2017

Rozsvícením vánočního stromu a posvěcením adventního věnce na Masarykově náměstí začíná první adventní neděli Znojemský advent, náměstí se zaplní adventními trhy, sváteční náladu dodá kulturní program.