Úvod > Aktuality > Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Vydáno 6. prosince 2017 Kultura
Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Skanzen lidové architektury ve středočeském Přerově nad Labem je místem, kde čas běží výrazně pomaleji. Bodejť by ne – nacházíme se ve vesničce ve středním Polabí v období od sklonku 18. do poloviny 20. století.

V areálu, který tvoří 33 historických objektů, můžete celoročně poznávat život zdejšího lidu a nyní v předvánočním čase také způsob, jakým prožíval období adventu a svátků. V interiérech chalup se před vašimi zraky odehrají scény, které vám odhalí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od Vánoc do Tří králů. Uvidíte, jak kdysi vypadal vánoční trh, jak probíhala příprava na svátky v lidové kuchyni i samotný Štědrý den s věštbami, pověrami i štědrovečerním koledováním.

Vánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí doplňují staré i současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.

Atmosféru staročeských Vánoc tam můžete nasávat od pátku do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup do areálu doporučujeme v 15:00 hodin. Základní vstupné je 90 korun, snížené 45 a rodinné 250 korun.
 

Vánoční dům v Karlových Varech – místo, kde cinkot rolniček nikdy neutichá

Vánoční důmVánoční dům na zámečku v městské části Karlových Varů - Doubí je jednou z mnoha zvláštností tohoto lázeňského města. Je prvním a jediným místem v zemi, kde radost z Vánoc nikdy nekončí. V jeho útrobách najdete celoročně nepřeberné množství zářivých vánočních dekorací. Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Zajít sem můžete pro inspiraci i za nákupy denně od 10 do 20 hodin.

Každý kout doubeckého zámku má jinou barvu – od klasické červené přes modrou, bílou, moderní měděnou až po slavnostní zlatou. Najdete tady hlavně ukázky ruční tradiční výzdoby, jako jsou klasické ozdoby na stromečky, adventní věnce, stuhy, svícny, andílky a postavičky z betlémů. Děti potěší rozesmátí sněhuláci v kulichu a svítící ozdobené stromy.
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

VánoceGalerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice vystavuje každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje.
 

Živý betlém a Štěpánská koleda ve valašském skanzenu

Adventní čas nadešel také ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm – Valašském muzeu v přírodě, které patří k nejstarším svého druhu ve střední Evropě. Chcete-li poznat Valašsko takové, jaké bylo před 100 a více lety, nasměrujte své kroky právě do Rožnova na východě Moravy.

Živý betlémV jedné z expozic muzea, v Dřevěném městečku, se můžete vánočně naladit o víkendu 16. a 17. prosince 2017. Po oba dny, vždy od 17 hodin, tam sehrají Živý betlém, lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia svatého Matouše. Účinkují tanečníci, zpěváci a muzikanti z rožnovských souborů Javořina, Radhošť a Soláň, Valášek z Kozlovic, mužský sbor Kosáci z Ratiboře, Žesťová kvintet Josefa Blinky a členové Jezdeckého klubu Valašsko. Vstupné činí 80 Kč pro dospělého, snížené bude za 60 Kč a dětské za 40 Kč.

Na druhý svátek vánoční, v pátek 26. prosince 2017, se Dřevěné městečko rozezní Štěpánskou koledou. Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm připravil letos koncert s názvem Rosu dejte nebesa v kostele sv. Anny ve 13 a 15 hodin.
 

Vánoce v Betlémské kapli v srdci Prahy

VánoceVánoční výstava v prostorách Betlémské kaple patří k pražskému adventu stejně jako dárky k Vánocům. Letos vám ukáže jak se kdysi vařilo.

Představí se vám klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a podobně. Během výstavy se počítá s předváděním přípravy některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.

Pozornost bude věnována perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Důraz bude letos kladen na betlémy z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Cyhbět nemohou betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Výstavu můžete navštívit denně od 9 do 18 hodin, základní vstupné je 80 korun, děti zaplatí 40 Kč.
Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

Jubilejní 20. ročník festivalu České doteky hudby opět rozezní Prahu v období Vánoc. Koncerty se odehrají v nejvýznamnějších pražských kulturních památkách a tentokrát i v Mladé Boleslavi.

Vánoční trhy Praha 2018

Vánoční trhy Praha 2018

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po patnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

Betlémy 2018 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

Betlémy 2018 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 7. do 16. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 400 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Vánoční výstava v Betlémské kapli - Vánoční hrátky

Vánoční výstava v Betlémské kapli - Vánoční hrátky

Tématem letošní výstavy nazvané Hravé Vánoce, jsou tradiční hračky z rozličných převážně přírodních materiálů. Výstava je k vidění od 24. listopadu 2018 do 2. ledna 2019.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Lidové Vánoce v Polabí 2018

Lidové Vánoce v Polabí 2018

V areálu skanzenu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

Znojemský advent 2018

Znojemský advent 2018

Rozsvícením vánočního stromu a posvěcením adventního věnce na Masarykově náměstí začíná první adventní neděli Znojemský advent, náměstí se zaplní adventními trhy, sváteční náladu dodá kulturní program.