Úvod > Aktuality > Broumovský klášter nabízí mimořádné prohlídky a akce
Památky

Broumovský klášter nabízí mimořádné prohlídky a akce

  • Vydáno3. dubna 2023
Klášter v Broumově a i samotné město nezahálí a pro své návštěvníky stále chystají něco nového. Můžete vyrazit na meditaci, na interaktivní prohlídku, či degustaci vín. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co pro vás kandidát na Evropské město kultury 2028 chystá.
Broumov usiluje o titul Evropské město kultury pro rok 2028, 14. října 2022 ho mezinárodní porota posunula do finálového klání. V něm se utká s Českými Budějovicemi. Broumov je historicky nejmenší město, které do finále postoupilo. Nicméně město tvrdí, že společně s ním kandiduje celý region a všichni "kreativní poutníci".

I díky kandidatuře se v Broumově a Broumovském klášteře koná řada vyjímečných akcí. A vyrazit samozřejmě můžete i na klasické prohlídkové okruhy Kláštera Broumov. Za vidění stojí též hřbitovní kostel Panny Marie, unikátní dochovaná památka lidové dřevěné architektury, či muzeum Broumovska a Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře.
 

Prohlídky kláštera Broumov 


Během prohlídky Kláštera Broumov si prohlédnete nejkrásnější historické interiéry: refektář s unikátní kopií Turínského plátna, vzácně dochovanou klášterní knihovnu se 17 tisíci svazky a kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou. Otevřeno je celoročně, dospělí zaplatí za vstupné 190 Kč, děti a studenti 110 Kč a senioři 160 Kč, rodina 420 Kč. 

Každou sobotu můžete od 10 hodin vyrazit na Interaktivní prohlídku skriptoria s knihovnou. Vezměte děti a přijďte se ponořit do práce mnišských písařů. Vyzkoušíte si opis textu husím brkem v replice středověkého Skriptoria. Vstupné pro dospělé je 120 Kč, pro děti 100 Kč. 

O letních prázdninách se každou středu od 20 a 21:30 hodin konají noční prohlídky Broumovského kláštera. Na akci je třeba se předem rezerovat, vstupné pro dospělého je 220 Kč, pro děti 180 Kč.

O prázdninách je připravena i dětská prohlídka Žít baroko, která se koná každé úterý od 10 hodin. Tvořivá prohlídka nabízí dětem hlubší vhled do barokní architektury, sochařství, malířství i hudby a umožní jim stát se při přípravě divadelního představení, nebo tvorby koláže na chvíli barokním umělcem. Vstupné je jednoté 120 Kč.

Každé úterý ráno je pro zájemce sraz u kašny na nádvoří kláštera, kde se od 8 do 8:25 zdarma konají meditace.
 

Degustace, pouť či koncerty


V dubnu, 6. a 21., zavítejte na řízenou degustaci vín do Benedektinských sklepů, které se nachází pod budovou bývalého klášterního gymnázia.

V polovině dubna propojí tři místa na Broumovsku: vernéřovický Soulkostel, broumovský Dřevník a bar Terno multižánrový festival Tre Fest. Od 14. do 15. 4. se můžete těšit například na Jana P. Muchowa & The Antagonists.

Předposlední dubnovou sobotu, 22.4., se koná Svatojiřská pouť. Zájemci se vydají na trasu od kostela v obci Otovice do Martínkovic v 11 hodin dopoledne. 

Od 1.5 do 2.9. se koná festival klasické hudby Za poklady Broumovska. Každoročně láká na podvečerní koncerty renomovaných českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů na Broumovsku. Festival zahájí komponované přestavení Listy důvěrné. V Opatských sálech vystoupí klavíristka Terezie Fialová a herec Petr Štěpánek, kteří představí posluchačům vybrané milostné dopisy Leoše Janáčka Kamile Stösslové a část jeho nesmrtelného klavírního díla. 

Ve dnech 5.–7. května se v Broumovském klášteře uskuteční 13. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa.

První červnovou sobotu, 3.6., je v Broumově na programu legendární festival Broumovská kytara.
 

Vamberecké mumie

Návštěvníci Broumova už neshlédnou unikátní vamebercké mumie, které se v březnu 2023 navrátily na místo svého původu. 

Odborníci je přesunuli do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku na Rychnovsku. Zlepšily se klimatické podmínky pro jejich uchování. Nicméně veřejnosti přístupné nebudou. V plánu je jejich 3D model.

Přes dvacet let mumie byly v Broumovském klášteře. 
Když v polovině 80. let probíhaly v bezprostřední blízkosti kostela sv. Prokopa ve Vamberku výkopové práce, došlo k porušení kanalizace, což mělo za následek zatékání odpadních vod do krypty. Kvůli zvýšení vlhkosti se řada mumií začala kazit a tak se z původních přibližně 50 exponátů podařilo zachránit jen část a v roce 2000 se přesunuly do Broumova. 
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky středověké písárny broumovského kláštera spojené s prohlídkou vzácně dochované klášterní knihovny se konají každou sobotu od 10 hodin.

Meditace v Broumovském klášteře

Meditace v Broumovském klášteře

Každé úterý ráno můžete vyrazit na půlhodinovou meditaci v Broumově. Sraz je na klášterním nádvoří u kašny.

Vamberecké mumie

Vamberecké mumie

V roce 2023 se mumie vrátily do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku na Rychnovsku. Zlepšily se klimatické podmínky pro jejich uchování. Nicméně veřejnosti přístupné nebudou. Město plánuje 3D model. V minulosti byly mumie v Broumovském klášteře.

Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře

Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře

V Broumovském klášteře se nachází Dětská galerie Lapidárium. Pořádá zajímavé autorské výstavy zaměřené hlavně na děti a mládež.

Broumovská klávesa 2024

3. 5.5. 5.
Broumovská klávesa 2024

Ve dnech 3.–5. května 2024 se v broumovském klášteře uskuteční 14. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa.

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Středověké skriptorium v broumovském klášteře

Středověké skriptorium v broumovském klášteře

Broumovský klášter nabízí po ceIý rok interaktivní prohlídky repliky středověké klášterní písárny spojené s prohlídkou klášterní knihovny, zážitkem spojeným s výrobou barev, ručního papíru, knihtiskem, nebo vazbou knih. Všechny dílny pojí jedno pro kláštery tak typické téma – vznik knihy.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda