Úvod > Aktuality > Třináct výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Třináct výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Vydáno 7. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme, ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Restaurace a vinotéky chystají degustace svatomartinských vín, slavit se bude i na farmářských trzích, na náměstích a ve sklepních uličkách. Láhve a sklenice budou cinkat i na následujících akcích.
 

Svatomartinské oslavy v Praze

Vzorně 11. 11. přesně v 11 hodin se otevřou první láhve mladých vín na oslavách SvatomartinskéhoBotanické zahradě na vinici sv. Kláry v Praze-Troji. Romantické posezení na terase před viničním domkem a báječné výhledy na Prahu letos vyjdou na sobotu, takže poklidnému rozjímání se sklenkou vína nic nebrání.

Pokud je pro vás Troja z ruky, pozveme vás na náplavku Rašínova nábřeží mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou, kde se v neděli 11. listopadu odehrají Svatomartinské slavnosti. Degustační festival českých a moravských mladých vín doprovodí pečené husy a další dobroty, slavnostní přípitek se chystá na 11. hodinu dopoledne.

 

Výlet za vínem na Moravu

Máte chuť vyrazit tam, kde to k vínu budete mít opravdu hodně blízko, na jižní Moravu? Začněte v Brně, kde v neděli 11. listopadu tradiční Svatomartinský košt zahajuje v 10 hodin žehnání vín v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. Pak se průvod v čele se svatým Martinem vydá přes Zelný trh na náměstí Svobody, kde se v 11 hodin otevře první láhev svatomartinského vína. K ochutnání bude sto vzorků, od vinařů si můžete koupit i víno v lahvích.

Ve stejný den se chystá ochutnávka svatomartinských a mladých vín v Čejkovicích nebo se můžete vypravit na Bzenecké svatomartinské slavnosti (17.11.) či na Oslavu svatomartinských vín a husí do Hustopečí (17.11.). Příjemné odpoledne u cimbálu a dobrého vína si také užijete ve Valticích na Vinařské stodole (11.11). Můžete se těšit na ochutnávky svatomartinských vín 2018 z produkce Chateau Valtice, Střední vinařské školy Valtice a Vinařství Kovacs, doprovodný kulturní program, grilované speciality, moravské a husí dobroty k vínu.

Svatý Martin v MikulověVíce času na oslavy budete mít ve Svatomartinském Mikulově, kde se sice začíná slavit už v pátek 9. 11., ale dny husích specialit, mladých svatomartinských vín, jarmarku a umělecký program připomínající časy potulných kejklířů a komediantů si budete moci vychutnat až do 18. listopadu. V neděli 11. listopadu se mohou návštěvníci od 11 hodin před radnicí podívat na legendu o tom, jak se Martin stal svatým. Přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut se po slavnostním příjezdu sv. Martina otevřou Svatomartinská vína. Mimořádně budou zpřístupněny i mikulovské památky.
 

Svatomartinské oslavy s dětmi

Přemýšlíte, kde si užije na svatomartinských oslavách celá rodina? Dětský program s lampionovým průvodem slibuje třeba příjezd Martina na bílém koni na statek Bernard v neděli 11. listopadu, celý víkend od pátku 9. až do neděle 11. listopadu budou už pojedenácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku. Chystají se koncerty, světýlkový průvod a průvod v historických kostýmech v čele se svatým Martinem na bílém koni i košt vín, místní restaurace samozřejmě nachystaly speciální menu. V zámeckém parku nebude chybět řemeslný jarmark.

Archeopark LibocSvatomartinské posvícení bude děti bavit i v Archeologickém parku Liboc v Praze 6. Součástí programu budou obrázky ze života svatého Martina v podání příslušníků X. legie, jakož i ukázky historických zbraní a zbrojí. Legendu světce ve středověku představí skupina W-arlet a nebude chybět ani dobová hudební produkce v podání kapely Musica Vagantium. Program bude probíhat v sobotu 10. listopadu od 12:00 do 17:00 hodin.

Bohatý program slibuje v neděli 11. listopadu také odpolední vítání Martina na bílém koni pod Bílou věžíHradci Králové; Bílá věž bude otevřená až do 20 hodin a navíc od 14 hodin bude vstupné na věž jen poloviční.
 

A nakonec pro vás máme recept na tradiční svatomartinskou husu

HusaIngredience: 1 husa asi 4–5 kg (nejlépe na druhém peří, aby měla pěkná prsíčka), sůl (asi dvě lžičky, záleží na velikosti), kmín (asi jednu lžičku, lze i více).

Postup: Omytou a osušenou husu důkladně osolíme zvenku i zevnitř. Osolenou husu posypeme kmínem a položíme do připraveného pekáče hřbetem dolů (můžeme trochu podlít). Přikryjeme a dáme péct do trouby. Teplotu v troubě nastavíme asi na 110–120 °C. Při této teplotě se husa peče kolem 5 hodin. Ke konci pečení sejmeme víko pekáče a zjistíme barvu kůže a křupavost. Pokud chceme zlatavější barvu, můžeme na posledních 10 minut sejmout víko pekáče, polít husu výpekem a dopéci při 180 °C.

Vyškvaření sádla: Pokud je husa na druhém peří, tak bude mít v břišní dutině po stranách bochánky kvalitního sádla. Toto sádlo vyjmeme a následně „vyškvaříme“ odděleně. Husí sádlo pokrájíme na menší kousky a dáme do kastrůlku na sporák. Sádlo se musí rozpouštět, nesmí se přepalovat. Sádlo je hotové, když v kastrůlku zůstanou pouze malé škvarečky. Vyškvařené sádlo slijeme do sklenice a dáme do chladu. Je výborné na topinky. Ze škvarečků je možné vytvořit pomazánku. Stačí rozmixovat a přidat špetku soli a trochu česneku.
Bzenecké svatomartinské slavnosti

Bzenecké svatomartinské slavnosti

Sklepní prostory pod sokolovnou budou hostit Bzenecké svatomartinské slavnosti. Hlavním programem je ochutnávka nejen mladých svatomartinských vín bzeneckých vinařských firem spojená se slavnostním svěcením vína.

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích (1)

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem.

Letenská husa 2018 a košt svatomartinského vína - 12. ročník

Letenská husa 2018 a košt svatomartinského vína - 12. ročník

Již dvanáctý ročník tradiční slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit.

Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh

Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh budou probíhat tradiční Svatomartinské posvícení, během něhož můžete ochutnat nejlepší česká a moravská vína. Je připravený bohatý doprovodný program, jarmark i ochutnávka svatomartinských vín.

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Farmářské trhy na Náplavce u Palackého mostu

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu. Těšit se můžete na zeleninu, ovoce, čerstvé maso z českých farem, uzeniny z malých rodinných řeznictví, dobré pečivo, vajíčka z domácích chovů a jiné potraviny.

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Na návštěvníky opět čekají stánky nejen se všemi dobrotami a pochutinami, na které se vždy těší, ale i s dekoracemi a dárečky, které si zde mohou nakoupit. Výběr bude jako obvykle velmi bohatý a nabídka překvapivě různorodá.

Svatomartinská husoplavba

Svatomartinská husoplavba

Skvělý oběd na lodi v romantickém podzimu nejen jako dárek pro Martiny.

Svatomartinská Sklářská sobota Ajeto

Svatomartinská Sklářská sobota Ajeto

Další ročník již zavedené a oblíbené akce pro širokou veřejnost - Svatomartinská sklářská sobota, která se koná ve Sklářské krčmě v Lindavě v sobotu 17. listopadu od 10.00 do 18.00 hodin.

Svatomartinské hodování v Českém Krumlově

Svatomartinské hodování v Českém Krumlově

Jedenáctý den listopadu přijíždí dle tradice Martin na bílém koni a přiváží se sebou nejen první sníh, ale také první víno roku.

Svatomartinský Mikulov 2018

Svatomartinský Mikulov 2018

Mikulov čeká ve dnech 9. – 18. listopadu již 8. ročník Svatomartinského Mikulova, festivalu, který připomene dávnou svatomartinskou tradici.

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Festival vína Český Krumlov nabídne degustační a prodejní přehlídky vín se v Zámecké jízdárně, návštěvníci se mohou těšit na setkání s 30 vinaři a degustaci více než 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Německa, Rakouska, Maďarska, Itálie, Francie, Černé hory a Chile.