Úvod > Aktuality > V Třeboni vypuknou tradiční Rybářské slavnosti

V Třeboni vypuknou tradiční Rybářské slavnosti

Vydáno 15. srpna 2017 Gurmánská turistika
Předposlední prázdninový víkend zavítejte na Rybářské slavnosti do Třeboně. Jedenáctý ročník slavností se uskuteční ve dnech 18. až 20. srpna 2017. Hlavní část programu bude probíhat na louce u Zlaté stoky. Kromě rybářského programu a rybářské techniky nás zde čeká i gastronomická specialita – kapří řízek od třeboňských baštýřek.

Rybářské slavnostiZ východu se kolem historického jádra Třeboně vine Zlatá stoka, na severu se leskne hladina rybníka Rožmberk a z jihu, z hráze rybníka Svět na své dílo dohlíží socha regenta Jakuba Krčína z Jelčan.

Z dnešního pohledu na krajinu Třeboňska se stovkami rybníků by měl radost: rybám se tu daří a Rybářské slavnosti letos oslaví již 13. ročník. Místem konání slavností bude - stejně jako minulé roky - Areál Pod Světem (Slavnostní zahájení slavností, gastronomický a kulturní  program, ohňostroj) a Sádky Rybářství Třeboň (Dny otevřených dveří na sádkách).
 

Kdo miluje ryby, jede v srpnu do Třeboně

TřeboňskoMáte také rádi ryby? Pak přijeďte do Třeboně! Bohatý program slibují zdejší Rybářské slavnosti, které se budou konat už od pátku 18. až do neděle 20. srpna na louce u Zlaté stoky a v areálu sádek společnosti Rybářství Třeboň. Rybáři vám předvedou své umění, těšit se můžete na kulturu i zábavu, výstavu živých ryb a prodej ryb – živých, uzených i rybích specialit. Volným pokračováním rybářských slavností bývají podzimní výlovy; termíny sice budou zveřejněny až v září, ale již nyní si můžete v kalendáři označit víkend 13. až 15. října 2017, kdy se bude konat výlov Rožmberka. Přijeďte se podívat jak tento velikán vydává  své bohatství, a odhaluje své dno!
 

V sobotu ryby, v neděli kolo

RybaRybářské slavnosti v sobotu 19. 8. 2017 začínají slavnostním nástupem rybářů a po bohatém celodenním programu vyvrcholí ohňostrojem. Základem a hlavním bodem slavností je setkání s rybáři, prezentace rybářského řemesla, výstava ryb a bohatá rybí (nejen) gastronabídka. Sádky rybářství Třeboň nabízí nejrůznější ukázky - nenechte si ujít filetování ryb, exkurzi na sádkách, ukázky rybářské techniky nebo kapří řízky od třeboňských baštýřek.

A pro milovníky rybí gastronomie budou navíc po celý víkend přichystána speciální menu v Pěšárně – Restauraci a Vinárně, rybí a jiné speciality na grilu na Louce u Zlaté stoky, výrobky ze sladkovodních ryb v Areálu pod Světem a vynikající Znovínská vína.

Po bohatém sobotním programu bude v neděli program rybářských slavností pokračovat. Na tento den je také připraven již tradiční cyklistický výlet po třeboňských rybnících. Vyjíždí se v 10 hodin dopoledne Cestou třeboňských pěšáků. Startovacím místem je Areál Pod Světem.
 

Výlov „českého moře“ a běh kolem světa

Volným pokračování rybářských slavností bývají podzimní výlovy rybníků. Již nyní si v kalendáři můžete označit říjnový víkend 13. až 15. 10., kdy se tradičně koná slavnostní výlov českého moře, rybníka Rožmberk. Ten je s rozlohou 647 ha nejenom největším rybníkem Třeboňska, ale celého Česka. Ani tady nebude chybět spousta stánků s rybními pochoutkami a pestrý doprovodný program pro děti.

A protože Rybářské slavnosti i výlov trvají několik dnů, určitě vám přijdou vhod i další výletní tipy – třeba třeboňský renesanční zámek, Bertiny lázně anebo lázně Aurorawellness centrem Aqua viva. Lázeňský komplex Aurora leží v parku na břehu rybníka Svět. Kolem něj vede naučná stezka, která míjí překrásnou Schwarzenberskou hrobku, a její trasa je také závodní dráhou pro Běh kolem Světa. Celkem 11 729 metrů dlouhý rovinný cross se koná v sobotu 9. září a startuje před vstupem do lázeňského parku Aurora, mezi hotely Bohemia a Regent.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybníkářství Třeboň

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Běh kolem Světa

Běh kolem Světa

Nejpopulárnější sportovní akce na Třeboňsku určená široké veřejnosti i výkonnostním běžkyním a běžcům, letos se koná již 7. ročník!

Výlov rybníka Rožmberk 2018

Výlov rybníka Rožmberk 2018

Nenechte si ujít výlov největšího českého rybníka Rožmberka, který je naplánován na druhý říjnový víkend, tj. na dny 12. – 14. října 2018. V Třeboni ochutnáte také spoustu rybích specialit.

Rybářské slavnosti v Třeboni 2018

Rybářské slavnosti v Třeboni 2018

Rybářské slavnosti v Třeboni a na Třeboňsku se budou konat o víkendu 17. – 19. srpna 2018, a místem konání bude - stejně jako minulé roky - Areál Pod Světem a na Sádky společnosti Rybářství Třeboň.

Bertiny lázně Třeboň - místo, kde vás pohladí nejen na duši, ale ulehčí i vašim kloubům

Bertiny lázně Třeboň - místo, kde vás pohladí nejen na duši, ale ulehčí i vašim kloubům

Lázeňská péče v Třeboni má svou tradici trvání více než 100 let. Lázně se zaměřují na relaxaci, wellness a léčbu pohybového aparátu. Součástí lázeňského komplexu je bazén, sportovní areál s fitness a kurtem. Lázně jsou od prosince 2014 do 16. března 2015 v rekonstrukci.

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Neobvyklá noční prohlídka pivovaru Bohemia Regent vás čeká každý pátek a sobotu od 21.00 hodin. V letních měsících i každý den.

Další aktuality

9.7.
2018
V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
6.7.
2018
Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
20.6.
2018
Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

Jižní Čechy | Gurmánská turistika