Úvod > Aktuality > Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou gotiku, baroko i Brno za první republiky

Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou gotiku, baroko i Brno za první republiky

Vydáno 15. února 2018 Zážitky
Poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna! Brno je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé tištěné průvodce. Poznat však profesi průvodců a užít si s nimi osobní setkání můžete v sobotu 17. a v neděli 18. února. TIC Brno pořádá ve spolupráci s Asociací průvodců ČR v pořadí již 15. ročník Mezinárodního dne průvodců.
Město BrnoV rámci oslav Mezinárodního dne průvodců se na mnoha místech v České republice konají různé akce. Průvodci ve spolupráci s turistickými centry pořádají prohlídky po památkách, ulicích a pamětihodnostech měst, hradů, zámků a památek obecně. K oslavám se letos již po patnácté připojuje také Brno. Pokud se tedy chcete dozvědět o Brně něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, neváhejte a přijďte v sobotu nebo v neděli, 17. a 18. února, na Mezinárodní den průvodců.

Turistické informační centrum města Brna nabízí hned 16 prohlídkových okruhů městem. Pokud se chcete o Brně dozvědět něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, naplánujte si koupi vstupenek. Za symbolickou cenu 30 korun vyrazte se zdejšími báječnými průvodci poznat architekturu, kostely, osobnosti nebo pověsti města Brna. Začátek je v sobotu 17. února v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, prohlídky trvají 2 hodiny a pro cizince jsou v nabídce dvě prohlídky centra v angličtině a němčině. Vstupenky se prodávají v informačních centrech v ulicích Radnická 8 a Panenská 1.
 

Na jaké okruhy se můžete těšit?

Mezinárodní den průvodcůProhlídky začínají vždy v 10 a ve 14 hodin. Stavitelství a architekturu ukáží okruhy Brno v baroku, Gotika v centru města, Funkcionalismus v centru Brna, Vily v Černých polích a Brněnské kostely. 

Osobnosti i legendy Brna představí okruhy Po stopách Jiřího Mahena nebo Po stopách brněnských pověstí.

Prvorepublikové Brno připomenou procházky Brno za první republiky, Brněnské kavárny – zmizelé a současné, Brněnské výstaviště, Vily v Černých polích i Funkcionalismus v centru Brna.

Den průvodců BrnoVelmi zajímavé bude i Židovské Brno se vstupem do synagogy či vinná prohlídka města s názvem In vino veritas. Pro návštěvníky Brna, kteří město ještě příliš neznají je potom určena prohlídka Historické Brno.

Prohlídkové okruhy Mezinárodního dne průvodců jsou určeny především Brňanům, kteří se o svém městě chtějí dozvědět něco zajímavého. Pokud na některé zájemce vstupenky nyní nezbydou, není nic ztraceno. Pro novou sezónu již Turistické informační centrum města Brna připravuje opakování těch nejúspěšnějších, a také další zajímavé prohlídkové okruhy – tradiční a oblíbený cyklus Jarních komentovaných prohlídek začne již v dubnu.
Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců - můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

BVV - Brněnské výstaviště

BVV - Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

V Brně byste kdysi našli hned čtyři synagogy. Dodnes se však zachovala jen jediná. Navštívit ji můžete v ulici Skořepka nedaleko centra města.

Další aktuality