Úvod > Aktuality > Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Vydáno 30. července 2018 Kultura
Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 3. – 5. srpna 2018 jubilejní XX. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát 2018 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Jánošíkův dukátNa festivalu se představí přes 20 folklorních souborů jak z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií, tak v Dřevěném městěčku pod Radhoštěm vystoupí špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Polska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Bulhaři. 
 

Z festivalového programu

Ve výstavních prostorách Sušáku bude probíhat výstava „Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.“ Vernisáž výstavy se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 3. 8. od 19.00, výstava potrvá do 2. 9. 2018.
 
Celý festival v pátek večer zahájí hudební skupina Banda a taneční skupina Partia. V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav.“ V rámci oslav 100. výročí republiky uvedeme programy „Společné okamžiky – spoločné okamihy“, jejichž součástí je i zajímavá výstava, která představuje a přibližuje prvky a aktivity zapsané do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví Slovenska.
 
V programové nabídce je i letos škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ - tentokrát věnovaná horehronské muzice. Pro malé návštěvníky chystáme „Detský dvor“, kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně zde pro ně bude připravena i malá školička tance.
 
V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 18. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, ale také dvacetileté vzpomínání na vývoj festivalu Jánošíkov dukát, dále „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola rusínských tanců“ pod vedením členů folklorního souboru Hornád. 
 
V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XX. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Společné okamžiky – spoločné okamihy.“ 
 
I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.