Úvod > Aktuality > Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Vydáno 2. srpna 2017 Kultura
Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 4. – 8. srpna již 19. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát 2017 - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Jánošíkův dukátNa festivalu se představí přes 20 folklorních souborů jak z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií, tak v Dřevěném městěčku pod Radhoštěm vystoupí špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Poláci, Romové a Vietnamci. 

Zmenšený pohled na regionální pestrost slovenského lidového kroje přinese výstava "Krojované miniatúry".  Vernisáž výstavy proběhne v pátek 4. 8. v 19.00 v malém výstavním sále Sušáku, výstava potrvá do 31. 8. 2017. 

Už tradičně k festivalu patří i Mistrovství valašského království ve stloukání másla spojené
se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa. Všechny příznivce lidové muziky čeká "Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje". A na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.