Úvod > Aktuality > Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen návštěvníkům
Památky

Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen návštěvníkům

  • Vydáno8. září 2016
V pátek 16. září 2016 ve 14 hodin bude na hradě Buchlově znovuotevřen Taneční sál. Sál byl od roku 1991 pro návštěvníky z technických důvodů uzavřen. Jeho opětovné zařazení do prohlídkové trasy po 25 leté pauze bude pro návštěvníky jejím vítaným rozšířením.
Dům s Tanečním sálem tvoří dominantu severovýchodní strany 2. nádvoří hradu Buchlova. Jedná se o poměrně složitou, třípatrovou stavbu a z jeho přízemí byla patrně vedena hlavní přístupová trasa do hradního jádra.

Stavba sálu byla dokončena v roce 1602 pro svatbu Jiřího Zikmunda Prakšického ze Zástřizl s Alžbětou Gedeonkou Kotvrdovskou z Olešničky.
 
Sál je přístupný z terasy před hodinovou věží, kvalitně provedeným portálem se znakem stavebníka a výše uvedenou datací. Je prosvětlený sedmi okny a je opatřen velmi zajímavým dřevěným stropem, který je konstrukčně propojen s krovem stavby. Obnovená konstrukce krovu pochází z počátku 19. století, ale obsahuje i některé starší prvky. V interiéru nově upraveného prostoru Tanečního sálu dnes téměř nevnímáme stopy stavebního vývoje, který předcházel jeho vzniku. Nejvýraznějším dokladem takovýchto konstrukcí je vystupující nároží nalevo od vstupu – to pochází ještě ze 14. století a je součástí jihozápadní části starého hradního jádra. Pod omítkami sálu jsou ukryty další stopy staršího stavebního vývoje.
 
V prohlídkové trase hradu byl Taneční sál zahrnut již od poloviny 19. století. Vybavení sálu v dnešní době představuje 14 restaurovaných obrazů rodových portrétů a heraldiky tvořící jeden celek. Jednotlivé portréty vznikaly postupně v období od 17. do 18. století a sjednoceny do jednoho souboru byly až v průběhu 19. století, kdy byl doplněn nestejný formát pláten a obrazy byly osazeny do nových rámů, podle dvou původních barokních vzorů. Na hrad Buchlov se rodové portréty dostaly přes rod Wratislavských z Mitrovic.

Působivou atmosféru sálu dotvářejí dvě malované dřevěné lavice datované do období manýrismu až raného baroka. Alegorie malby lavic představují poměrně složitou symboliku, na opěradle větší lavice pravděpodobně pak oslavu přírodních sil s jemně erotickým nádechem a také s odkazem početí nového života, který může představovat mladý štěp v květináči v dolní kartuši. Lavice byly evidentně zhotoveny k vysoce slavnostní příležitosti, vzhledem k obsahové tématice kresby tak mohlo jít o slavnou šlechtickou svatbu, kdy ženich s nevěstou a nejvzácnější hosté seděli při hostině na těchto lavicích.
Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova zavede výletníky kolem známého hradu Buchlova u obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Jedenáct informačních tabulí seznámí výletníky s místní lesnickou činností a historií.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda