Úvod > Aktuality > Romantická Švestková dráha je opět v provozu

Romantická Švestková dráha je opět v provozu

Vydáno 21. března 2016 Zážitky
Švestková dráha získala svůj lyrický název za první republiky, kdy podél jejích kolejí stály švestkové sady a aleje. Dnes spojuje Litoměřice s Mostem a projíždí například Čížkovicemi, Třebenicemi, Třebívlicemi a Libčevsí. Pravidelný provoz bude letos zahájen 25. března, jezdit se bude do konce října každou sobotu, neděli a o státních svátcích. Víkendová lokálka na trati Most – Třebívlice – Třebenice – Lovosice vás proveze malebnou krajinou Českého středohoří. Ve všech osobních vlacích Švestkové dráhy je povolena přeprava jízdních kol.
Výlet na Švestkové dráze je zážitkem! První vláček na trať vyrazil v roce 1898 a jezdil až do prosince 2007, kdy byl pravidelný provoz ukončen. Naštěstí se našel dostatek nadšenců a pomocnou ruku v podobě finanční podpory nabídly i okolní města a obce, díky nimž se během hlavní turistické sezony o víkendech na osiřelé koleje vrací život.

V okolí se nachází řada zajímavých výletních míst, jako jsou například vrch Hradišťany, Oblík, Ranná či pozoruhodné Kamenné slunce u Hnojnic. Za návštěvu stojí zříceniny hradů Hazmburk, Košťálov, Oltářík nebo Skalka.

Vláček staví přímo například v Třebenicích, které prosluly těžbou českých granátů, a Třebívlicích, kde je muzeum Ulriky von Levetzow, kostel sv. Václava a Čechův mlýn. Okolí je jako dělané pro příznivce kol, neboť tudy vede několik cykloturistických tras.
Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.