Úvod > Aktuality > Svatováclavská koruna dorazí na hrad Veveří
Památky

Svatováclavská koruna dorazí na hrad Veveří

  • Vydáno22. dubna 2016
Z Karlštejna na hrad Veveří doputuje v pátek 29. dubna 2016 kopie Svatováclavské koruny. Na hradě Veveří bude vystavena při příležitosti Lucemburského roku 2016 a veřejnost si ji může prohlédnout o víkendu 30. dubna. – 1. května 2016. Hlavní myšlenkou celé akce je symbolicky propojit Čechy a Moravu jedním z nejvýznamnějších symbolů české státnosti – Českou svatováclavskou korunou.
VeveříNa hrad Veveří přivezou správci vzácný klenot za přísných bezpečnostních opatření a pod policejním dohledem. Lidé si korunu mohou prohlédnout v sobotu 30. dubna 2016 od 9.30 do 16 hodin a v neděli 1. května 2016 od 9.30 do 17 hodin. Svatováclavská koruna se stane o tomto víkendu nejvýznamnějším exponátem I. prohlídkového okruhu a vystavena bude v prostoru břitové věže.

Návštěvníci hradu Karlštejn se nemusí obávat, že místo Svatováclavské koruny zhlédnou o víkendu (30. 4. – 1. 5. 2016) jen prázdnou vitrínu, naopak budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si Šternberskou madonu, jejíž kopii zapůjčila správa hradu Šternberk.


Svatováclavská koruna – klenot nevyčíslitelné hodnoty

Svatováclavskou korunu nechal vyhotovit v roce 1346 následník českého trůnu Karel IV., který s ní byl o rok později korunován na českého krále v katedrále sv. Víta. Karel IV. nechal novou korunu zasvětit sv. Václavovi, oblíbenému patronovi a svému předchůdci. Svatováclavská koruna nebyla majetkem českého krále, nýbrž patřila sv. Václavovi, proto ji podle Karla mohli čeští králové používat pouze při své korunovaci a během důležitých ceremonií a událostí. Český král si ji vypůjčoval od patrona českých zemí, tedy sv. Václava, za poplatek 200 hřiven stříbra. Touto korunou bylo korunováno 22 českých králů a poslední korunovace proběhla na počátku 19. století, kdy byl posledním korunovaným českým králem Ferdinand V. Habsburský.
 
KorunaSvatováclavská koruna má průměr 19 cm a vysoká je taky 19 cm. Váží 2 358,3 g. Koruna je zhotovena z nelegovaného zlata o ryzosti 21 až 22 karátů. Je zdobena 96 drahými kameny (safíry, spinely, smaragdy) a 20 perlami. Posvátný charakter umocňoval i fakt, že se jedná o korunu relikviářovou. Na vrcholu koruny je křížek s nápisem „Hic est spina de corona domini“. Do daného křížku byl zasazen údajný trn z Kristovy trnové koruny. V současné době se originální koruna nachází na Pražském Hradě v Kapli sv. Václava a je chráněna sedmi zámky, k nimž má klíč sedm důležitých představitelů české státnosti. Svatováclavská koruna je důležitým symbolem české státnosti a české suverenity.

Karlštejnská kopie je celá ze stříbra a je pozlacená, má na sobě 96 drahokamů a 20 perel. Vyrobila ji v roce 1998 Umělecká škola pro zpracování drahých kovů v Turnově pod dohledem profesora Jaroslava Prášila.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda