Úvod > Aktuality > Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Vydáno 11. listopadu 2017 Gurmánská turistika
Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Podívejte se s námi na několik tipů, jak nejlépe prožít svatomartinské období.
Svatý Martin v JihlavěSvátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

HusaPřipomeňte si i vy svatomartinskou tradici - svatý Martin přijede 11.11. do Českého Krumlova, kde bude po celý týden, probíhat Festival vína a svatomartinské hodování. Až do čtvrtka 30.11. si tak užijete podzimní oslavu vína i sezónní gastronomie, což znamená nejen svatomartinskou husu, ale také místní potraviny. Svatý Martin se svým průvodem přijede v sobotu 11. listopadu také do Jihlavy. Cestou od Brány Matky Boží ho doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Na farmě Blaník nedaleko Vlašimi pro vás v sobotu a neděli 11. a 12. listopadu připraví domácí pečené husy, husí paštiku s koňakem, vynikající polévky a jak je již tradicí, bude se také křtít nové víno. Kromě toho si zde poslechnete písničky venkovského harmonikáře, prohlédnete si samotnou farmu se zvířaty anebo si zajezdíte na koních.

V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Řemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 11. do 19. listopadu. V sobotu 11. listopadu přijede na zámek ve Slavkově u Brna svatý Martin a v rozlehlých prostorách Zámeckých kasemat představí letošní mladá vína špičkoví moravští vinaři, servírovat se budou svatomartinské husy a zabijačkové speciality.

V Praze lze svatomartinské víno ochutnat například ve vinotéce na Vinici sv. Kláry v Praze, která je již tradičně místem oslavy vína z nové sklizně. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Ve viničním domku na Vinici sv. Kláry se budou tato první mladá vína z Moravy a Čech ochutnávat 11. listopadu od 11 hodin. Na Letné se v sobotu v rámci akce Letenská husa otevřou dveře Národního zemědělského muzea, kde si můžete zdarma prohlédnout všechny aktuální expozice a výstavy. Největším lákadlem však budou gastronomické zážitky – například ochutnávky husích a dalších specialit, nebo degustace vín z produkce předních moravských a českých vinařů.
Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Degustace letošního mladého vína, husí pečínka, ochutnávka nejrůznějších specialit, cimbálka a jazz, to jsou Svatomartinské slavnosti a pečená husa v neděli 11. listopadu na Náplavce mezi železničním mostem na Výtoni a vyšehradskou skálou.

Tradiční Martinské trhy v Hradci Králové

Tradiční Martinské trhy v Hradci Králové

Již po dvanácté bude připravený v Hradci Králové tradiční předvánoční jarmark - Martinské trhy. Do Adalbertina se tak v neděli 11. listopadu sjedou řemeslníci, aby od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel včetně vánočního zvykosloví.

Martin na bílém koni pod Bílou věží

Martin na bílém koni pod Bílou věží

Zimou turistická sezóna v Hradci Králové nekončí. Na uvítání zimní sezóny v do Hradce Králové zamíří Martin na bílém koni. Na Velké náměstí pod Bílou věž přijede 11. listopadu a odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace.

Svatomartinské víno v Botanické zahradě - Svatomartinský přípitek

Svatomartinské víno v Botanické zahradě - Svatomartinský přípitek

Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic.