Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Vydáno 13. června 2018 Životní styl
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Některé z oslav se budou konat již tento víkend (16. a 17. června), další z nich pak v průběhu příštího týdne (22. - 24. června) anebo až první červencový víkend. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba na Vlčí Hoře v Národním parku České Švýcarsko.
 

Tajemství svatojánské noci nejen na zámku

NechaniceLetní slunovrat na zámku Hrádek u Nechanic proběhne už v sobotu 16. června od 18 do 22 hodin. V podání herců ochotnických divadel a hostů uslyšíte a uvidíte tajemný příběh svatojánské noci. S hraběcí rodinou, služebnictvem a dalšími postavami prožijete příběh s tajemstvím, zábavou i poučením a s nečekaným koncem.

Tajemnou svatojánskou noc si můžete užít od 22. do 24. června ve Velkých Losinách. Od pátku do neděle zve obec Losiny na hudební koncerty pod širým nebem, přednášky a koncerty v kostele, bohatý jarmark a zábavu pro děti i dospělé.

Květinová výzdoba RájecOslava léta se chystá také na zámku Rájec nad Svitavou, kde se chystá květinová výstava Svatojánské kvítí. Přístupná bude od 5 do 7. července 2018.

Sen noci svatojánské, tedy oživené prohlídky zámku Zákupy, se konají 14. července, a to v podání členů Divadelního souboru Havlíček Zákupy; letos se během každé prohlídky odehraje pohádkový příběh Kuba a zkrocená kráva.
 

Svatojánské kvítí v zahradách i komnatách

Svatojánské slavnosti pořádá každý rok společnost Nobilis Tilia ve svém areálu ve Vlčí Hoře. Začíná se v pátek 22. června v 17.30 hodin, závěrečný rituál se odehraje v neděli 24. června dopoledne. Čeká vás například laboratoř v přírodě, míchání parfémů, koncerty folkových kapel či svatojánský půlnoční rituál, ale také čajovna, ezoterika a alternativní léčebné metody. Na sobotní program platí dospělí vstupné 150 Kč, děti do 15 let 50 Kč, miminka a kojenci neplatí nic.
 

Slunovrat jako za starých časů...

ZeměrájTradičně, postaru s tajemnými lidovými zvyky, cimbálem a poezií, oslavíte Svatojánský večer ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Oslavy v areálu Valašské dědiny začínají v pátek 22. června od 21.00 hodin.

Prožít den s obyvateli reálné raně středověké vesnice a oslavit s nimi Slunovrat lze také v zážitkové areálu Zeměráj, a to v sobotu 23. června. Můžete si vyrobit amulet, zaskákat přes vatru, zatančit si v rytmu bubnů, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky. Kromě toho si samozřejmě užijete stovku dalších atrakcí Zeměráje.

KouřimSlavnosti věnované odkazu našich předků se odehrají v holašovickém Stonehenge v noci z 23. na 24. červen. Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc přinese tradiční hudební nástroje a hudbu, posilňující nápoj, stavbu keltské máje, workshopy, za menhir zapadající slunce a mnoho dalšího.

Svatojánská noc se také chystá ve skanzenu v Kouřimi. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky!
Slavnosti Slunovratu v Zeměráji

Slavnosti Slunovratu v Zeměráji

Oslavy příchodu letního slunovratu patřily v minulosti k nejvýznamnějším svátkům, byly oslavou nejdelšího dne v roce a nastupujícího léta.

Svatojánská noc na Grabštejně nabitá renesancí

Svatojánská noc na Grabštejně nabitá renesancí

Oslavte s námi nejdelší den v roce (a nejkratší noc) na Grabštejně! Čeká vás prohlídka hradu, v jehož interiérech se setkáte s kostýmovanými renesančními postavami.

Večerní prohlídky zámku Zákupy - Sen noci svatojánské

Večerní prohlídky zámku Zákupy - Sen noci svatojánské

Další ročník oživených nočních prohlídek.

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi s koncertem Václava Koubka

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi s koncertem Václava Koubka

Večer pro romantické duše v krásném prostředí skanzenu. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete, nápoj lásky si namícháte.

Velkolosinské svatojánské slavnosti (4)

Velkolosinské svatojánské slavnosti

Slavnosti obce, již 16. ročník. Od pátku do neděle zábava pro děti a dospělé, od hudebních koncertů pod širým nebem, přednášky a koncertů v kostele, bohatého jarmarku, zábavy pro děti,...

Svatojánská noc na zámku Čechy pod Kosířem

Svatojánská noc na zámku Čechy pod Kosířem

Svatojánská noc na zámku Čechy pod Kosířem přiblíží svatojánské tradice zábavnou formou malým i velkým návštěvníkům.

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 22. června.

Svatojánská noc v Krásném Poli

Svatojánská noc v Krásném Poli

3. ročník oslav Sv. Jána.

Hustopečský slunovrat s vínem (1)

Hustopečský slunovrat s vínem

Příchod letního slunovratu je vždy očekáván s nedočkavostí. Síla slunce vrcholí a začíná období léta. Jedna z nejkratších nocí si po staletí zachovává nádech magie a kouzel a patří k ní ohně, které podle tradic dodávají slunci sílu.

Hukvaldská Svatojánská noc

Hukvaldská Svatojánská noc

Magická noc na hradě Hukvaldy. Kdy? 23. června.

Svatojánské ohně na Valašsku

Svatojánské ohně na Valašsku

Tradiční akce opět přiláká spoustu lidí na valašské kopce. Na více než deseti místech na Valašsku se dne 23. června rozhoří svatojánské ohně.

Festival Slunkatoč na hradě Točník

Festival Slunkatoč na hradě Točník

Každoroční oslava letního slunovratu na hradě Točník.

Strašidla noci svatojánské na Troskách

Strašidla noci svatojánské na Troskách

Úkolová stezka odvahy pro malé i velké. Vydejte se tmou, překonejte trosecká strašidla i temné síly a získejte klíč vedoucí k pokladu.

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře 2018

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře 2018

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře jsou oslavou přírody a přírodních živlů. Nabízí bohatý kulturní program, zajímavé přednášky, kurzy, trh řemesel i aktivity pro děti.

Svatojánské kvítí - květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou

Svatojánské kvítí - květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou

Květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou.

Svatojánská  noc v Máslovicích

Svatojánská noc v Máslovicích

Chcete-li strávit magickou svatojánskou noc netradičně, navštivte malou obec nedaleko Prahy - Máslovice. Čeká na vás noční prohlídka muzea másla, výroba lampionů, s kterými se poté můžete vydat na noční světelnou stezku.

Holašovický Stonehenge - slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc

Holašovický Stonehenge - slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc

Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc v Holašovicích. Netradiční hudební nástroje a hudba, keltové, koně, posilňující nápoj, stavba keltské máje, workshopy, za menhir zapadající slunce, ohňová show a mnoho dalšího. Akce se bude konat až v roce 2018, v roce 2017 je zrušena.

Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík: Dětství v pravěku

Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík: Dětství v pravěku

V Pravěké osadě Křivolík u České Třebové se uskuteční oblíbený Festivalu živého pravěku spojený s oslavami letního Slunovratu. Letošní akce bude tentokrát zaměřena na dětství v pravěku.