Úvod > Aktuality > Strakonice ožijí opět středověkým vánočním trhem pod Rumpálem

Strakonice ožijí opět středověkým vánočním trhem pod Rumpálem

Vydáno 3. prosince 2017 Památky
Od pátku 8. prosince do neděle 10. prosince se na strakonickém hradě uskuteční tradiční Adventní řemeslné trhy pod Rumpálem, které pro návštěvníky připravilo Muzeum středního Pootaví Strakonice ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Strakonice.
StrakoniceBrány strakonického hradu se slavnostně otevřou v pátek 8. prosince v 15 hodin. Jako každý rok se, v rámci Adventních trhů pod Rrumpálem, hradní nádvoří zaplní řemeslníky a hudebníky ze širokého okolí. Chybět nebudou ani čerti a Mikuláš. Těšit se můžete na rukodělné výrobky z keramiky, drátu, dřeva, sušiny a dalších materiálů. Dále na šperky, svíčky, perníčky, punč, svařené víno, medovinu, pražené oříšky, klobásy, nakládané sýry, ovocné špízy nebo trdelník.

Jako v loňském roce si můžete užít České vánoce – kreativní bižuterní dílnu, doplněnou ukázkami výroby vánočních ozdob, jablonecké bižuterie a prodejem- to vše v prostorách hradu. A v neděli od 10 hodin se společně s dětmi přijďte podívat, na živý betlém se zvířátky – velbloudem, ovečkami, telátkem a oslíkem. A na jednom velbloudovi se děti na hradním nádvoří i projedou.

Po celou dobu trhů budou znít hradem koledy a vánoční písně v podání místních pěveckých sborů a souborů.

Možná ale strakonickým hradem jen proběhnete a zlákají vás jiné adventní akce v okolí, třeba Vánoce na hradě Rabí (9.12.), vánoční zvonkový průvod v Českých Budějovicích (8.12.), adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci (9. a 10.12.) nebo tradiční burzu minerálů a drahých kamenů v Písku (9.12.).
Středověký vodní mlýn Hoslovice

Středověký vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál středověkého vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál středověkého vodního mlýna v Hoslovicích. Vsoučasné době prochází muzeum rozsáhlou nekolikaletou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen některé expozice a věž Rumpál.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Adventní trhy pod Rumpálem

Adventní trhy pod Rumpálem

22. ročník Adventních trhů pod Rumpálem s bohatým programem, otevřením Bran pekelných a tradiční návštěvou sv. Mikuláše.