Úvod > Aktuality > Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce
Památky

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

  • Vydáno16. ledna 2020
Znáte brněnské vilové kvarteto? Ne, nejde o karetní hru ani hudební těleso, ale o volné sdružení čtyř slavných a nedávno obnovených vil v Brně – Jurkovičovy vily, vily Löw-Beer, vily Stiassni a vily Tugendhat. Všechny jsou otevřené celoročně, takže je můžete navštívit i v zimních měsících, a hlavně pořádají celou řadu akcí.

Zima ve Stiassni: Kostýmované prohlídky, květiny i procházka

Luxus a půvab první republiky Vila Stiassni, v Brně známá také jako vládní vila, zdařile skrývá. Textilní podnikatel Alfred Stiassni společně s manželkou Hermine sice svěřili stavbu svého domu do rukou populárního architekta Ernsta Wiesnera, ale do zařízení interiérů si mluvit nenechali. Za moderní fasádou se tak ukryl nábytek v historizujícím stylu, dřevěná obložení stěn, mramorové krby a bohaté štuky – zkrátka něco, co byste v podobně staré vile Tugendhat hledali marně.

Díky tomu, že vila dlouhá desetiletí sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy, dochovala se tu řada dobových detailů, od původních oken a dveří včetně kování a větracího systému až po originální umyvadla či kohoutky. Pro veřejnost se dům otevřel v roce 2014 a podívat se sem můžete vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 190/130 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Vstupenka zahrnuje i prohlídku zahrady a aktuální výstavy.

Od pátku 24. ledna do pondělí 3. února můžete navštívit Vilu Stiassni v hávu svatebním! Návštěvníci si mohou vychutnat krásné vilové interiéry v jedinečném spojení se stovkami květů, které vilu na několik dní doslova rozzáří. Nenechte si ujít příležitost vidět vilu v hávu svatebním a třeba se i nechat inspirovat pro svůj svatební den. Květinová výstava je nedílnou součástí prohlídkové trasy vily. Květiny tak zdobí jak reprezentativní salonky, tak i soukromé pokoje rodiny, které si  návštěvníci mohou prohlédnout společně s průvodcem.
V době konání výstavy je otevřeno denně od 9 do 17 hodin. Prohlídky vychází vždy v celou hodinu. Ve dnech 24. a 25. ledna si nenechte ujít kostýmované prohlídky s oživlými výjevy z minulosti. V neděli 26. ledna čeká zájemce procházka s průvodcem po významném okolí vily Stiassni, která se nachází v jedné z nejluxusnějších brněnských částí, tzv. Masarykově čtvrti.
 

Löw Beer: Vily textilních magnátů a svět podnikatelské elity

Nejstarší z trojice dalších vil je vila Löw-Beer. Na začátku 20. století ji nechal postavit továrník Moritz Fuhrmann, od roku 1913 až do roku 1939 tu však žila rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Expozice Muzea Brněnska nabízí pohled do světa brněnské buržoazie, významných židovských rodin a zároveň textilních podnikatelů Löw-Beerů, Stiassnich a Tugendhatů. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 160/80 Kč, pro děti do 18 let 35 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Expozici si můžete projít individuálně, každou celou hodinu připojí průvodce krátký výklad.

Industriální BrnoV galerii Celnice v areálu vily Löw-Beer je od 18. října 2019 do 26. ledna 2020 k vidění výstava s názvem Fabriky a fabrikanti, která přibližuje mikrosvět meziválečné podnikatelské elity nejen v Brně, ale třeba i v Ústí nad Labem či Ostravě. Přijďte se seznámit s textilními magnáty židovského původu z rodin Fuhrmannů, Himmelreichů, Löw-Beerů, Stiassni, Tugendhatů a Zwickerů. Galerie Celnice je bezbariérová, volně přístupná od úterý do neděle v čase 10 až 18 hodin.
 

Vila Tugendhat: na prohlídku se rezervujte včas

vila tugendhatSložitější je to s prohlídkou vily Tugendhat; o funkcionalistický skvost zařazený v roce 2001 mezi památky UNESCO je velký zájem a prohlídky je proto třeba rezervovat zhruba dva až tři měsíce předem, a to nejlépe telefonicky nebo e-mailem. Vila je otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, ovšem vstupenky je třeb azakoupit předem.

Cena základního okruhu je 350 Kč, za rozšířenou prohlídku zaplatíte 400 Kč. Fotografování v interiérech vily (bez použití blesku a stativu) je možné pouze po zakoupení „foto-vstupenky“ za 300 Kč přímo na pokladně. Vstoupit lze také do zahrady, a to za příznivých klimatických podmínek a za 50 Kč.
 

Jurkovičova vila: prohlídky a výstava Evy Eisler

jurkovičova vilaPoslední z kvarteta je vila, kterou pro svou rodinu v roce 1906 postavil architekt Dušan JurkovičŽabovřeskách, dnešní městské části Brna ve svahu nad údolím řeky Svratky. Jurkovičova vila zde vyrostla jako vůbec první dům, samotné Žabovřesky se staly součástí Brna až v roce 1919. Vila, která patří k vrcholným dílům středoevropského secesního folklorismu, reprezentovala jak architektův osobitý styl, tak soudobé evropské trendy v bydlení. Po dokončení Jurkovič v domě uspořádal výstavu svých interiérových prací, dnes o vilu pečuje Moravská galerie a prohlídku s výkladem si můžete rezervovat předem.

Eva EislerV lednu a v únoru je otevřeno o víkendech od 10 do 12 a od 12.30 do 16 hodin, prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Vstupné stojí 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro studenty a seniory, pro občany městské části Žabovřesky 20 Kč, děti do šesti let neplatí nic. Ve vile probíhá výstava Eva Eisler – Peter Demek, a to až do 1. 3. 2020. O umělkyni a výrazné osobnosti českého designu Evě Eisler je známo, že každou svou výstavou překvapí návštěvníky něčím novým. Ani v Jurkovičově vile tomu není jinak. Společně se sochařem Peterem Demkem představuje výběr prací převážně geometrických forem, jako protiklad k typickému ornamentalismu v tvorbě Dušana Jurkoviče.
Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda