Úvod > Aktuality > Vánoční jarmark v Rožnově přinese zážitky pro celou rodinu

Vánoční jarmark v Rožnově přinese zážitky pro celou rodinu

Vydáno 8. prosince 2017 Kultura
Do areálu Dřevěného městečka zamíří v sobotu a neděli 9. a 10. prosince 2017 stovky tradičních lidových výrobců, mikulášská družina z Valašských Klobouk, lucky ze souboru Radhošť, aby vytvořili neopakovatelnou atmosféru Vánočního jarmarku. Z pavlače radnice se bude rozléhat vytrubování Komorních žesťů. V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a vařit sčedračku. V bohatém vánočním programu se představí folklorní soubory s pásmem koled a písní.
V areálu Dřevěného městečka na vás pestrá nabídka občerstvení a jarmarečního zboží. Vybrat si můžete netradiční dárek a poznat vánoční zvyky na Valašsku v oživených expozicích Valašské dědiny.

Stejně jako jiné roky se pracovníci muzea promění v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. A návštěvníci se s nimi vydají na vánoční cestu v minulém století. Připraveno je i vyšívání, práce řezbáře, předení a tkaní, pečení a zdobení perníčků, práce kováře, pečení Mikulášského pečiva, lidové zvyky, pečení vánočních oplatek, odlévání svíček.

Lucka v RožnověNa závěr prohlídky vás čeká příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítí svíčka – rodina zasedla k štědrovečerní večeři. V peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončí celou prohlídku. Do ticha zazní syčení a pod okny se mihne bílá postava... To Lucka obchází chalupy.

Vstupenky na jarmark je možné zakoupit i v předprodeji od 5. - 8. 12. 2017 na pokladnách v budově Sušák dle provozní doby muzea. Vstupné do Dřevěného městečka i Valašské dědiny bude stát 200 korun, dětské vstupné pořídíte za 90 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 400 korun a váš čtyřnohý kamarád může vstoupit do skanzenu za 20 korun. Také je možné si koupit vstupenku pouze do Dřevěného městečka (100 Kč) nebo jen do Valašské dědiny (120 Kč).

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku budou moci zažít návštěvníci v sobotu a neděli 15. a 16. prosince 2018.