Úvod > Aktuality > Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

  • Vydáno16. května 2018
Vyberte jednu ze tří českých památek, která nejlépe svědčí o jedinečnosti první republiky. Agentura CzechTourism odstartovala další ročník soutěže DestinaCZe a portál Kudy z nudy vám představuje finalisty letošní první kategorie „ČS 100“. Poznejte architektonické skvosty spojené se 100. výročím založení Československa. Vyhrát můžete i vy!
Z téměř sta návrhů regionů vybrala agentura CzechTourism tři zástupce, kteří se utkají o vaše hlasy v kategorii „ČS 100“. Mezi místy, která akcentují stoleté jubileum vzniku Československa, se zařadily Loosovy interiéry v Plzni, brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) a Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách. Znáte je všechny?
 
Loosovy interiéry v Plzni
Byty světoznámého českého architekta Adolfa Loose předběhly svou koncepcí dobu. V západních Čechách najdete soubor osmi nadčasových bytových interiérů, které Loos ve 30. letech realizoval pro bohaté investory z řad židovských obchodníků.

Prvorepublikové podnikatele obklopovaly kvalitní přírodní materiály a originální barevné kombinace. Uvnitř byly vestavěné skříně, přihrádky a další vychytávky, které dodnes ukazují, jaký důraz kladl architekt na funkci a vnitřní uspořádání bytu.
 
Poznejte, jak žila někdejší podnikatelská elita. V Plzni můžete navštívit byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerovu rezidenci. Loosovými interiéry vás provedou celkem tři prohlídkové trasy. Seznámí vás mimo jiné s pohnutými osudy majitelů. Mnoho z nich skončilo vzhledem ke svému židovskému původu v koncentračních táborech, jiní emigrovali. Noví nájemníci se pak k interiérům nechovali příliš ohleduplně.
 
Dlouhá desetiletí meziválečné interiéry měšťanských domů v Plzni chátraly. Město se ovšem rozhodlo, nenechat unikátní architekturu upadnout v zapomnění, a tak jsou dnes interiéry zpřístupněny v plné kráse.
 
Brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila)
V Brně navštivte čtveřici vil, které reprezentují ideály moderního rodinného bydlení. Každá je jedinečná, spojují je pak přední doboví architekti, kteří se podíleli na jejich výstavbě.

U reprezentativní secesní vily Löw-Beer to byli architekti Alexandr Neumann a Rudolf Baumfeld. Vila se může pochlubit kvalitou provedení umělecko-řemeslných prací i působivým řešením světla a teplovzdušného vytápění.
 
S Löw-Beerovou vilou sousedí asi nejznámější z brněnského kvarteta – vila Tugendhat navržená Ludwigem Miesem van der Rohe. Klíčová stavba moderní architektury figuruje dokonce na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům si objednal manželský pár Greta a Fritz Tugendhatovi. Jeho unikátnost dodnes podtrhují užité moderní materiály i technologie. Dokonale se tu snoubí interiér s okolní zahradou. Vila Tugendhat má své místo i v historii rozpadu Československa. Před více jak čtvrt stoletím v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili konec společného státu.
 
Neobyčejnou atmosféru zažijete v Jurkovičově vile, ve které sám architekt Dušan Jurkovič žil. Jeho vila je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s folklorními prvky. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek. 
 
Téměř zámecký luxus s reprezentativními salonky poté můžete spatřit ve vile Stiassni, které se také říká vládní vila. Stavba brněnského architekta Ernsta Wiesnera zaujme mimo jiné nádhernou zahradou. Po druhé světové válce hostila významné státní návštěvy. Nocoval zde např. Fidel Castro nebo třeba Bill Gates.
 
Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách
Přeneste se do zlaté éry první republiky a zastavte se v Letohrádku sv. VojtěchaPočátkách. Hotýlek zasazený do doby 20. let je jako vystřižený ze starých filmů pro pamětníky. Ochotně Vás obslouží komorníci a služebné. Apartmány nesou jména slavných prvorepublikových herců a hereček. Určitě se budete rádi vracet do stylového poje Hugo Haase nebo Jana Wericha. Postel s nebesy na vás čeká v apartmánu Nataši Gollové a luxus zažijete také v apartmánech Adiny Mandlové nebo třeba Oldřicha Nového.

 Dobově zařízená je i restaurace, která nabízí recepty z někdejších kuchařek.  K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. V přilehlém parku stojí restaurovaná socha stejnojmenného světce. Celý areál je obklopený rybníky a loukami.

Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet. Své favority nezapomeňte podpořit hlasem na ceskozemepribehu.cz/destinacze. Hrajte o zajímavé ceny!
 
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky