Úvod > Aktuality > Slavnosti pětilisté růže rozzáří Český Krumlov

Slavnosti pětilisté růže rozzáří Český Krumlov

Vydáno 15. června 2017 Kultura
Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Slavnosti pětilisté růže vás od 16. do 18. června přenesou do doby, kdy Českému Krumlovu vládli jeho zakladatelé Rožmberkové. Na kostýmovaný průvod, živé šachy i festival středověké hudby vás zve portál Kudy z nudy.

Český Krumlov o třetím červnovém víkendu každoročně ožívá slavnostmi, které připomínají slávu města v dobách panování pánů z Rožmberka. Slavnosti pětilisté růže, které se letos konají od 16. do 18. června, nabídnou opět program plný velkolepých hudebních i divadelních vystoupení, průvodů a dalších skvělých zážitků.
 

Tradice, která nenudí

Slavnost i pětilisté růžeHistorie slavností sahá už do doby Rakouska-Uherska. Úspěšnou akcí byly například velké oslavy roku 1909 u příležitosti 600. výročí založení města, jejichž středobodem bylo nejen slavnostní osvětlení města, ale také nákladně zpracovaná kostýmovaná divadelní hra.

První ročník novodobých slavností se uskutečnil až roku 1968, o dva roky později však byly zakázány a v tradici město mohlo pokračovat až roku 1990. Letos se koná již 31. ročník festivalu a jeho program opět jistě nadchne malé i velké návštěvníky.
 

Hostiny a hodování na počest Viléma a Polyxeny

Hostina ve středověkuLetošní Slavnosti pětilisté růže se ponesou ve stylu honosných svatebních hostin a hodování, letos totiž uplyne 430 let od sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraveno dvě stě programů na deseti scénách po celém městě, letošní perličkou je i pravá italská gondola, která bude brázdit vody řeky Vltavy

Slavnosti potěší také nejednoho gurmána, nachystány budou historické hody o několika chodech i scénické ochutnávky dle renesančních receptů. Vše se bude dít díky letošnímu tématu a na počest významné události, jež se udála roku 1587 a byl jí sňatek Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. Zajímavé je, že podle dobových receptů se v renesanci nepracovalo se solí tak, že by se pokrmy solily při vaření. Jídla byla bohatě kořeněná a ochucená bylinkami a sůl se dávala vedle do misek jen jako ochucovadlo, a přesně takhle budou nachystány ochutnávky v Klášterech. Naopak Pivovarská zahrada nabídne dobovou krčmu s dostatečnou kapacitou pro klidnější stolování.

Chuťové pohárky naladí ale i v hotelu Růže například v medu marinovaný vepřový bůček, nadívaná křepelka, jezuitský koláč nebo dobové delikatesy od klášterní pekařky. Na řízené degustace jsou nutné rezervace, v Klášterech spolu se vstupenkou obdrží návštěvníci měšec s dobovou měnou, která je akceptována v rámci hodů, měšec pak zůstane účastníkům jako suvenýr.
 

Kejklíři, hudba či živé šachy

Slavnosti růžeBěhem slavností se po celém městě na deseti scénách bude odehrávat bohatý program plný hudebních, tanečních, divadelních a komediantských vystoupení. Městem budou procházet oblíbené kostýmované průvody, v pátek rychtářský a ohňový, v sobotu slavnostní historický a noční ohňový průvod a v neděli závěrečný průvod slavností. Těšit se můžete také na zahraniční umělce, dorazí sem bubeníci a praporečníci z italské Sulmony, umělci z řeckého Zakynthosu, taneční soubor z německého Burghausenu, z Ameriky sem zavítá kejklíř a žonglér Paolo Garbanzo a s ním přijede německá hudební skupina Wolgemut.

Sobota večer nabídne malý festival středověké hudby, kde vystoupí legendární folkově-renesanční skupina Klíč, která ve svém žánru patří k uznávané české hudební špičce. Skupina Klíč v současné době koncertuje ve své kompletní sestavě zcela výjimečně, k 35. výročí založení kapely však její původní členové udělají výjimku a na pódia se vrátí v tradičním velkém sedmičlenném obsazení. Se středověkou hudbou v progresivním stylu pak vystoupí Bohemian Bards nebo keltská skupina Gaia.  

Živé šachyNa programu nebude chybět divadelní představení živých šachů s figurami na šachovnici v rozměrech 8 x 8 metrů, které se letos přesouvá z Otáčivého hlediště do Klášterní zahrady, v hospodě U Petrova Voka se opět odehraje lidová veselice a historické trhy na I. zámeckém nádvoří, v Klášterním dvoře a nově i v Široké ulici nabídnou nejrůznější řemeslné výrobky a gastronomické lahůdky. V městském parku rozbije ležení vojenská jednotka, návštěvníci nahlédnou do táborového života ve stylu od 13. do 16. století, budou moci vyzkoušet šermířský trénink nebo zhlédnout ukázky soubojů v plné zbroji. Tradiční úžasnou podívanou slibuje i sobotní slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách v provedení českokrumlovských ohňostrůjců Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce.
 

Řeku Vltavu oživí gondoly a vory

Český KrumlovK připomenutí svatby Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna přivezou českokrumlovští voraři pravou benátskou dvanáctimetrovou gondolu, která bude symbolem svatebního daru, jehož slavnostní předání a uvedení gondoly do provozu pro návštěvníky slavností se uskuteční v sobotu 17. června v 10:30 hodin v Rybářské ulici u mostu dr. Edvarda Beneše.

Zážitkem jsou i vyhlídkové plavby na voru, a u příležitosti slavností budou mít návštěvníci také možnost překonat řeku Vltavu z centra města do městského parku prostřednictvím přívozu. Návštěvníci Slavností s platnou vstupenkou mohou využít zvýhodněné ceny na vyhlídkovou plavbu na voru, která činí 430 Kč na osobu. Přívoz z přístavu Parkán do Městského parku bude v provozu od 10:00 do 21:00 hodin. Jízdné činí 20 Kč na osobu.
 

Jaké je vstupné na slavnosti

Slavnosti pětilisté růžeVstupné na Slavnosti pětilisté růže je zpoplatněné. Za jednodenní vstupenku zaplatí dospělí v pátek 200 korun a v sobotu 300 korun. Dvoudenní permanentka vás vyjde na 300 korun. Studenti za dvoudenní vstupné zaplatí polovinu, děti do 15 let potom 75 korun.

Zdarma mohou českokrumlovské oslavy navštívit děti do 10 let a návštěvníci v kostýmech z období gotiky a renesance.
Renesanční radnice v Českém Krumlově

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Slavnosti pětilisté růže 2018

Slavnosti pětilisté růže 2018

Toužíte navštívit doby dávno minulé, setkat se s udatnými rytíři či vznešenými šlechtičnami nebo přímo na ulici obdivovat umění kejklířů a komediantů? Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově vám to všechno umožní.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.