Úvod > Aktuality > Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Vydáno 28. února 2016 Gurmánská turistika
Vůně masa z udírny, zabíjačkových specialit z kotlíků a masopustních sladkostí zaplní ve dnech 5. a 6. března 2016 hrad Veveří. Na Slavnostech moravského uzeného svoje výrobky předvede několik vybraných uzenářů z celé Moravy. Kromě klasického uzeného masa to budou klobásy, šunky i zabíjačkové speciality. Vše podle tradičních rodinných receptur bez užití chemie. Návštěvníci budou moci sami rozhodnout, kdo měl nejlepší uzené.
Slavnosti moravského uzeného ve VeveříV Brně čeká na návštěvníky bohatý program. V rámci řeznické školy se na hradě Veveří dozvědí třeba jak správně porcovat maso a jak zpracovat celého čuníka. Kuchařská show restaurací zase představí lahodné recepty z tradiční, moderní i evropské kuchyně. Kuchařská show vždy končí veřejnou degustací připravovaných pokrmů.

Chybět samozřejmě nebudou stánky se svařákem, punčem, grogem a dalšími nápoji pro zahřátí.

Milovníci uzeného s sebou na hrad Veveří můžou vzít i děti. Dvakrát denně pro ně zahraje divadlo, farma EDEN sem přiveze svou mini zoo, zdarma bude prohlídka hradeb a pořadatelé chystají i malou šifrovací hru s překvapením. Pokud by děti neměly chuť na prejt, uzené se zelím nebo ovarovou polévku, mohou si pod širým nebem opéci klobásku, kterou si vyberou u některého z uzenářů. Na sobotu pořadatelé připravují i klání pro jedlíky.

Atmosféru bude dokreslovat cimbálka, která bude od jedenácti hodin do dvou odpoledne zpestřovat degustaci moravských specialit. O kávu se postará pojízdná kavárna Kofi Kofi. Na řemeslném jarmarku se představí 30 výrobců.
Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad - výstava na hradě Veveří

Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad - výstava na hradě Veveří

Výstavu s lucemburským tématem můžete navštívit na brněnském hradě Veveří, který byl rovněž rezidencí moravských markrabat. Výstavu připravuje Národní památkový ústav.

Státní hrad Veveří

Státní hrad Veveří

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.