Úvod > Aktuality > Skleník na Pražském hradě je mimořádně přístupný pro veřejnost

Skleník na Pražském hradě je mimořádně přístupný pro veřejnost

Vydáno 9. března 2016 Zážitky
Mimořádně můžete navštívit jindy nepřístupný pěstební skleník na Pražském hradě! Výstava nabízející různé druhy květin i předměty spojené s vodou potrvá do 13. března. Kromě květin jsou tu též k vidění historické předměty spojené s vodou, jako třeba staré dřevěné potrubí z dob Karla IV. nebo skoro dvě stě let starý přenosný záchod. Květiny jsou v rámci cyklu Předjaří každý rok vystaveny v jiném aranžmá a uskupení.

Od 4. března 2016 na pouhých deset dní se opět otevřel stylový empírový skleník v Královské zahradě na Pražském hradě.

Na výstavě Předjaří v Královské zahradě uvidíte tisícovku kvetoucích jarních rostlin připravených k výsadbám,. Květiny, které zde zahradníci vypěstují, zdobí vedle zahrad i hradní sály a salónky při státních návštěvách.

Kromě květin uvidíte předměty spojené s vodou, jako jsou například odlitky hradních kašen a fontán, chrliče v podobě draka či nejrůznější pozůstatky hradního vodovodu, u jehož založení stál Karel IV. Jedná se mimo jiné o dřevěné klády, terakotové díly či různé vrtáky a nebozezy. Mezi přibližně 90 předměty nechybí ani přenosný záchod nebo vědra na vodu pro případ požáru.

V květinové části vystavovatelé představují různé druhy hyacintů a hvězdníků z produkce Správy Pražského hradu. Návštěvníci se také mohou potěšit barevností a vůní narcisů a krokusů.

Předchozí výstavy z cyklu Předjaří v Královské zahradě byly v minulých letech vedle květin věnovány sedacímu nábytku, porcelánu, hodinám, vázám, kovovým plastikám i kočárům, saním a nosítkám ze sbírek Pražského hradu.

Užijte si jaro na Pražském hradě!

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Předjaří v Královské zahradě 2017

Předjaří v Královské zahradě 2017

Již po páté budete mít možnost navštívit výstavu z cyklu Předjaří na Pražském hradě, konající se v Empírovém skleníku v Královské zahradě. Letos bude tematicky věnována české královně Marii Terezii a jejím úpravám Pražského hradu i jejímu zájmu o zahrady.