Úvod > Aktuality > Šermíři, žonglérská dílna i jarmark! To vše vás čeká na hradě Bítov

Šermíři, žonglérská dílna i jarmark! To vše vás čeká na hradě Bítov

Vydáno 9. srpna 2017 Kultura
O víkendu 11. 8. a 12. 8. 2017 se na Bítově uskuteční hradní pouť s bohatým programem. Připraven je historický jarmark, loutkové pohádky, hry a soutěže pro děti i dospělé.

Na Bítově vedle návštěvy dvou speciálních prohlídkových okruhů „Hradní vězení, hladomorna, mučírna" a „Bítovská zbrojnice" budou moci návštěvníci zažít šarvátky aukázky šermířských a divadelních scének. Prohlídky hradu zpestří historická hudba.

V sobotu a neděli se uskuteční jarmark starých řemesel a v neděli vše zakončí církevní pouť s průvodem od hradní studánky před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (r. 1346) uvnitř kaple.
 

Program pouti:

Sobota: historický jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další), Komedianti na káře vystoupí se svými pohádkami a žonglérskou dílnou pro děti na hradním nádvoří.  Vstupné na program je zdarma a je zahrnuto v ceně všech prohlídkových okruhů.

Neděle: historický jarmark, církevní pouť od hradní studánky (sraz 10.45 hod.) s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (r. 1346) uvnitř kaple. Komedianti na káře vystoupí se svým představením žongléři a žonglérská dílna a dvě pohádky pro děti. Vstupné na program je zdarma.

V neděli bude okruh č. II Vstup do hradu zdarma (vstup na jarmark, divadelní představení, prohlídka obou výstav, kaple, zahrady a expozice hradního pivovaru).

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 - 2009.

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovali nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje. Vznikla také lovecká stezka sahající až k obci Chvalatice a na druhou stranu směrem na Dešov.

Bítovská hradní pouť

Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...