Úvod > Aktuality > Sedm skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Sedm skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Vydáno 13. června 2018 Zážitky
Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
Ta první se nabízí už v sobotu 16. června, kdy se v Rožmitálu pod Třemšínem konají Slavnosti královny Johanky. Podobně jako na jiných akcích jsou návštěvníci v historických kostýmech vítáni – a navíc pokud nemáte vlastní oděv, můžete si ho zdarma vypůjčit v Podbrdském muzeu, nejpozději v pátek 15. června.
 

Průvody královen a králů v Rožmitále a Kutné Hoře

Královna Johanka, druhá manželka Jiřího z Poděbrad, se v Rožmitálu zřejmě kolem roku 1430 narodila a pravidelně se sem vrací na Slavnosti královny Johanky. Program je pestrý a v kostýmu si ho náležitě užijete, ať už si vyberete dobové hry v zámecké zahradě, rytířský turnaj, jarmark na náměstí anebo středověké ležení s ukázkami zbraní a zbrojí. Historický průvod s korunovací královny Johanky se koná v sobotu 16. června odpoledne.

Další příležitost obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů, máte hned následující víkend: Královské stříbření vrací Kutnou Horu na začátek 15. století, do dob panování krále Václava IV. Průvody procházejí městem během soboty i neděle 23. a 24. června, chybět nebude ani pochodňový průvod, turnaj nebo Stříbrná mše v chrámu sv. Barbory. Kdo dorazí v historickém kostýmu, získá výraznou slevu na vstupném!

Kostýmy se sice v Kutné Hoře nepůjčují, ovšem na webové stránce akce najdete obrázky gotických oděvů pro inspiraci a v informačním centru Českého muzea stříbra v Barborské ulici se dá koupit publikace s ukázkami dobového oblečení a konkrétními střihy.
 

Do Krumlova na Slavnosti pětilisté růže

Kdo přijede v historickém kostýmu na Slavnosti pětilisté růže do Českého Krumlova, nezíská slevu, ale bude mít vstup úplně zadarmo. Ovšem protože město se na tři dny od pátku 22. do neděle 24. června vrací do dob posledních Rožmberků, je třeba dodržet dobový styl gotiky, renesance či baroka. Striktní pravidla platí zejména pro ty, kdo se chtějí účastnit některého z průvodů: kostýmy včetně doplňků předem schvaluje hlavní kostymérka, navíc se musíte účastnit nácviku a všech zkoušek. A kde všude budou krásné šaty k vidění? V pátek v podvečer na Rychtářském průvodu v renesančním stylu a při večerním ohňovém průvodu, inspirovaném obdobím gotiky, v sobotu odpoledne na slavnostním průvodu městem a večerním ohňovém průvodu i na závěrečném nedělním průvodu, který naváže na partii živých šachů u otáčivého hlediště v zámecké zahradě.

Dobové oblečení se dá vypůjčit pouze po předchozí rezervaci, veškeré informace najdete na webových stránkách akce.
 

Další tipy?

Móda sedmi staletí na Hrubém Rohozci (1)

Móda sedmi staletí na Hrubém Rohozci

Již tradiční kostýmované prohlídky, kdy na vás v každé místnosti bude čekat jiný průvodce v historickém kostýmu. Kostýmy uvidíte na obou okruzích, ke druhému okruhu je jako bonus připojen třetí okruh zcela zdarma.

Slavnosti pětilisté růže 2018

Slavnosti pětilisté růže 2018

Toužíte navštívit doby dávno minulé, setkat se s udatnými rytíři či vznešenými šlechtičnami nebo přímo na ulici obdivovat umění kejklířů a komediantů? Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově vám to všechno umožní.

Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Tradiční renesanční městské slavnosti připomínají význam středověké obchodní stezky pro město Prachatice. Centrum města se stane historickým tržištěm a ožije průvody v kostýmech, renesanční hudbou, divadlem, produkcemi šermířů i kejklířů a vystoupeními zahraničních souborů z partnerských měst.

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Přivítejte krále spolu s hrdými Horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci.

Slavnosti pětilisté růže (1)

Slavnosti pětilisté růže

Při slavnostech pětilisté růže připomínajících někdejší vládce města, pány z Rožmberka, ožívá v Českém Krumlově na konci června doba renesance. Město Český Krumlov se po tři dny vrací do doby rytířů, vznešených dam, kejklířů i žebráků…

Historické slavnosti Jakuba Krčína na zámku a ve městě Třeboň

Historické slavnosti Jakuba Krčína na zámku a ve městě Třeboň

Již více než 20 let tradiční slavnost upomínající na největší slávu města a zámeckého sídla spojenou s pobytem významných rybníkářů a Rožmberků.

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna (3)

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna se v Telči staly již tradicí. Letos proběhne již 14. ročník této oblíbené akce.

Půtovy zámecké slavnosti

Půtovy zámecké slavnosti

Srdečně si tímto dovolujeme všechny zájemce o historii, ať již z řad šermířů, či diváků, pozvat na tuto akci.Co nás čeká?

Slavnosti Pernštejnského panství  v Nedvědici

Slavnosti Pernštejnského panství v Nedvědici

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství se budou jako vždy konat na začátku prázdnin v době svátků M. Jana Husa a sv. Cyrila a Metoděje.

Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové

Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové

Město Hradec Králové již tradičně oslaví příjezd Královny Elišky Rejčky. Historické centrum oživí středověký jarmark, průvody, rytířská klání, středověké hry a zábavy, rej komediantů, kejklířů a jiných kumštýřů. Oslavy budou zakončeny slavnostním ohňostrojem.

Slavnosti tří kápí v Třebíči 2018

Slavnosti tří kápí v Třebíči 2018

Historické oslavy zápisu třebíčských památek na seznam UNESCO. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, středověkého historické městečko, velký historický průvod, velkolepý ohňostroj a celou řadu atrakcí pro děti i dospělé.

Další aktuality

20.6.
2018
Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Střední Čechy | Zážitky
18.6.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
14.6.
2018
Festivalovou sezonu zahajuje již tradičně Votvírák

Festivalovou sezonu zahajuje již tradičně Votvírák

Střední Čechy | Zážitky
30.5.
2018
Průvod Karla IV. v sobotu zamíří na Karlštejn

Průvod Karla IV. v sobotu zamíří na Karlštejn

Střední Čechy | Zážitky