Úvod > Aktuality > Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Vydáno 10. října 2017 Příroda
Poslední jízdy a pak symbolické otočení klíčem a zamknutí řeky do příštího jara. Starý vodácký rituál si budete moci i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně uzavírat sezónu. Mimoto se konají také poslední závody a sjezdy na divoké vodě, na které se celý rok těší každý správný vodák. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce.
 

Krumlovský vodácký maraton na Vltavě

Krumlovský maratonV pestré nabídce aktivit, spjatých s Českým Krumlovem, jsou i významná sportovní klání. Jedním z nich je v sobotu 14. října Krumlovský vodácký maraton, bezesporu nejoblíbenější říční maraton v ČR, jenž každoročně přiláká stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po mezinárodní elitu. Startuje se v 11:00 z Vyššího Brodu a z Rožmberku nad Vltavou, cílovou stanicí je pro všechny Český Krumlov.

 

Zamykání Otavy

K oblíbeným vodáckým podzimním akcím patří poslední splutí Otavy. To se letos koná 14. října v Sušici. Pojede se úsek ze Sušice do Žichovic, při dobrém počasí až do Horažďovic. Sraz je v 11 hodin v kempu v Sušici. V případě příznivého počasí možno dojet až do Horažďovic ř. km 72,6.


Legendární masakr na Vavřinci

VavřinecLegendární vodácká podzimní akce, na kterou se celou sezónu těší široká vodácká veřejnost, to je Vavřinec 2017. V rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách úzkého úzkého zarostlého potoka nemají začátečníci šanci! 39. ročník se koná 14. - 15. 10. 2017. Trasa závodu Vavřinec – Toušice je dlouhá 16 km a obtížnost potoka je klasifikována jako WW II–III. Od církvického mostu nabývá potok na obtížnosti, dosahující až WW III, kaskáda WW IV. Voda se bude letos pouštět v sobotu od 7 a v neděli od 8 hodin, konec bude vždy v 15 hodin. Hlavní závod se koná v sobotu od 9:30 hodin. Nezapomeňte prosím, že účastníci závodu označení startovním číslem mají na trati, zejména v brankovištích, absolutní přednost. Poplatek za jednodenní splutí činí 50 Kč. Upozorňujeme, že trať není pro začátečníky.
 

Pohodová Rokytka

RokytkaKaždoroční vyhlášená pražská vodácká akce, při které se sjíždí říčka Rokytka od Kyjského rybníka až do loděnice v Troji se letos koná v sobotu 21. října. Příjemná dvanáctikilometrová plavba obtížnosti WW I vede pěknou přírodou, romantickými zákoutími, ale i pěkně vypečenými jezy, které se v horní části dají přenést.

Ideální akce pro nafukovačky, kajaky, zavřené kanoe, ale dá se jet i na otevřence. Poplatek za splutí 30 Kč.
 

Konec sezóny na Opatovickém kanálu

Na Opatovickém kanálu nedaleko Pardubic proběhne také 21. října každoroční uzavření vodácké sezony. Sraz je v 10 hodin v Lázních Bohdaneč u mostu přes Opatovický kanál. Trasa bude stejná jako každý rok, tj. z Lázní Bohdaneč do Semína.


Pražská lahůdka Rio Botičo

Rio BotičoZkuste si v neděli 22. října vodácký průjezd Prahou na vodáckými historkami opředené akci Rio Botičo! Zpočátku je Botič roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a také roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Start splutí je pod hrází vodní nádrže Hostivař a cíl je pod Grébovkou. Doufejme, že i letos bude možné dojet tunelem až do Vltavy. Délka splouvaného úseku je 13,5 km a obtížnosti ZWC – WW I.

Startovné je letos stanoveno 20 Kč za list použitého pádla.

Zamykání Doubravy

Asi poslední letošní veřejnou akcí je v sobotu 28. října již 26. ročník Zamykání Doubravy. Start splutí je v 11:00 až 13:00 hodin pod Pařížovskou přehradou a díky jejímu upouštění, bude v řece zajištěn dostatečný průtok 9 kubíku, což je ideální množství vody pro parádní svezení. Cíl plavby je v 10 km vzdáleném Ronově. Cena splavného je 30 Kč.
Zamykání Opatovického kanálu

Zamykání Opatovického kanálu

Na Opatovickém kanálu nedaleko Pardubic proběhne každoroční uzavření vodácké sezony. Zamykání řeky vodníkem Čochtanem. Pohodové splutí z Lázní Bohdaneč do Semína.

Zamykání Doubravy 2018

Zamykání Doubravy 2018

Přidejte se k XXVI. ročníku Zamykání Doubravy, který proběhne v sobotu 27. října 2018.

Zamykání Otavy 2018

Zamykání Otavy 2018

Zamykání Otavy proběhne v Sušici. Pojede se úsek ze Sušice do Žichovic, při dobrém počasí až do Horažďovic.

Rio Botičo - vodácká klasika uprostřed Prahy

Rio Botičo - vodácká klasika uprostřed Prahy

Zkuste si vodácký průjezd Prahou!

Vavřinecký potok 2018

Vavřinecký potok 2018

Legendární vodácká podzimní akce, na kterou se celou sezónu těší široká vodácká veřejnost. V rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách úzkého úzkého zarostlého potoka nemají začátečníci šanci! Letos už 40. ročník.