Úvod > Aktuality > Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2023
Kultura

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2023

  • Vydáno16. listopadu 2023
Pouliční umění, koncerty, videomapping, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už podesáté promění v korzo – pěší zónu plnou pouličního umění, a kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V pátek 17. 11. 2023 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod, videomapping na Národním divadlu a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!
Korzo NarodniStátní svátek 17. listopadu letos připadá na pátek, což slibuje příjemné a grandiozní oslavy 34 let od sametové revoluce. Během některých akcích si můžete připomenout tuto událost roku 1989, třeba přímo na Národní tříděPraze. Právě tam se bude odehrávat oslava svobody s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní, za kterou stojí skupina středoškoláků a vysokoškoláků, kteří listopadové dny roku 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamenají. Přijďte na piazzetu Národního divadla – stanete se mimo jiné součástí vzpomínkové akce na osobnost Olgy Havlové k příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Zazní čtení ze současných titulů i textů Václava Havla věnovaných právě Olze. Speciální prostor bude určen i textům ženských autorek. Pestrý program se bude odehrávat i v Divadle X10 – zde vás čekají instalace, výstavy, debaty, podcasty a rozhovory. Zazní také Modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Píseň zazpívá Hana Holišová v 17:11. Nebude chybět ani Vzdělávací tramvaj s programy pro rodiny s dětmi.

albertovDalší z akcí je Studentský Albertov. I letos proběhne v areálu vysokých škol tradiční událost, jejíž myšlenkou je společně si připomenout listopadové události let 1939 a 1989 a uctít tak nejen Den boje za svobodu a demokracii, ale i Mezinárodní den studentstva. Návštěvníci mohou letos zavítat na Albertov hned ráno od 10:00 za doprovodu A capella sborů. V poledne bude zahájena hlavní část dne – pietní akt u pamětní desky a proslovům zástupců vysokých škol včetně studentů. Bude se sborově zpívat česká hymna a pochopitelně i studentská hymna Gaudeamus igitur. Dále se na Albertově budou moci návštěvníci seznámit s činností různých občanských iniciativ a studentských organizací působících nejen na Univerzitě Karlově.
 

Sametové posvícení či Koncert pro budoucnost

sametové posvíceníUdálosti roku 1989 připomene i Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Průvod vychází 17. listopadu ve 15:30 z Kampy na Maltézské náměstí, Mosteckou ulici a přes Karlův most na Betlémské náměstí, Betlémskou ulicí na Smetanovo nábřeží a odtud Národní třídou do ulice Na Příkopě. Následovat bude v 18:30 defilé na Ovocném trhu a Afterparty v 19.00 v kampusu Hybernská.

Koncert pro budoucnostHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů letošních oslav státního svátku. Koncert začne v 16:30 a potrvá až do 22:00 hodin. Mezi potvrzenými účinkujícími jsou například Igor Orozovič, Aneta Langerová, kapela Buty či kapela Dunaj. Ústředním tématem letošního ročníku, které ve svých příspěvcích okomentují téměř dvě desítky řečníků, je vzájemný vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Koncert je stejně jako každý rok otevřený naprosto všem a zdarma, místo vstupného budou mít návštěvníci možnost přispět dobrovolným příspěvkem.
 

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctýNa velké stagi na náměstí Svobody v Brně vystoupí v rámci programu Brněnský sedmnáctý řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel.

V prostoru náměstí Svobody můžete navštívit Univerzitní zónu, ve které najdete stánky všech vysokých škol zapojených do příprav oslav. Další zóna bude patřit neziskovým organizacím, které se podílejí na rozvoji demokracie, šíření povědomí o lidských právech, svobodách ši budování angažované společnosti – např. Post Bellum, Amnesty International, Mladí občané, Demokracie D21 a další. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.

brněnský 17Knihovna Jiřího Mahena pořádá dvě diskusní fóra na téma Dlouhodobá činnost a Povolební Slovensko, přijít také můžete na vyprávění pamětníků. V hotelu Barceló Palace Brno se od 14:00 budou promítat dokumenty – Brněnský listopadu, Ženy Charty 77 a Dvě cesty do disentu. Nebudou chybět ani debaty Opomíjené ženy disentu a Skrytý boj o přežití církve. V Paláci šlechtičen si můžete zahrát interaktivní hru Pojďme si pomáhat volně inspirovanou knihou Václava Havla. Moravskému náměstí bude vévodit Divadlo Líšeň se svým programem Putin lyžuje. Jedná se o jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě na motivy textů zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Promítání bude v 17:00 a 19:00 hodin. Na Petrově se v 17:30 uskuteční bohoslužba na poděkování za 34 let svobody, za českou a slovenskou demokracii a politické zástupce, které mají v rukou vládu.
 

Světlo pro Kryla v Kroměříži

Karel KrylNavštivte expozici v Kroměříži věnovanou slavnému rodákovi – písničkáři Karlu Krylovi. Umístěná je v budově Starého pivovaru, která se nachází nedaleko Velkého náměstí. V pátek 17. listopadu se zde chystá tradiční pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla spojená s výročím sametové revoluce, při které se zapalují svíčky Expozici Karla Kryla. Letos bude na programu pásmo Krylových písní a básní v podaní jeho příznivců tentokrát ze Slovenska na vás čeká pásmo nejen Krylových písní, ale také vlastní tvorba slovenských umělců Igora Cvacho a Ivana Cali Podolského.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura