Úvod > Aktuality > Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad

Vydáno 13. listopadu 2017 Kultura
Pouliční umění, koncerty, divadlo pro děti, čtení, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už počtvrté promění v korzo - pěší zónu plnou pouličního umění, a kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. Tak trochu jiná oslava Listopadu ‘89 se pod názvem Korzo Národní odehraje v pátek 17. 11. 2017 nejenom na Národní třídě. Zajímavé a neobvyklé akce se budou konat po celé republice.
Sametovém posvíceníLákavě zní státní svátek a společně s ním volno v pátek 17. listopadu. Na některých akcích si můžete připomenout Sametovou revoluci roku 1989, třeba přímo na Národní tříděPraze.

Díky, že můžem aneb Korzo Národní – tak se jmenuje oslava, která propukne 17. listopadu na Národní třídě, kde se vše dalo před osmadvaceti lety do pohybu. Za projektem stojí skupina středoškoláků a vysokoškoláků, kteří listopadové dny roku 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamenají. Přijďte na piazzetu Národního divadla a uvidíte sami, co všechno a jakými způsoby se dá oslavovat.

Sametovém posvícení PrahaUdálosti roku 1989 připomene i Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Průvod vychází 17. listopadu ve 13:30 z náměstí Republiky. Sametové posvícení je součástí Festivalu svobody, který se v Praze ponese ve znamení kulturních akcí, pietních aktů a předávání Cen Paměti národa.
 

Retroprohlídky na zámku Loučeň

Retro prohlídkyCo by bylo kdyby 17. 11. nebylo? Na tuto otázku spolehlivě odpoví Retroprohlídky na zámku Loučeň. V pátek 17. listopadu se zámek ocitne v dobách minulých, konkrétně v 80. letech. Prohlídky školicího střediska, céčka, mávátka, Tuzex. To jsou pojmy, na které starší ročníky jistě s nostalgií vzpomínají a ti mladší už možná ani netuší, o čem je řeč. Co si tedy tuto dobu na zámku Loučeň opět připomenout?

Těšit se můžete na speciální prohlídky školicího střediska se soudruhem Vonáskem a soudružkou Kudlákovou, při nichž budou ke zhlédnutí rekvizity socialistické éry, které jistě mají mnozí ještě v živé paměti. Na děti, ale i dospělé čekají soudruzi ze Svazarmu se svojí střelnicí a nácvikem hodu granáty na cíl. Součástí retro zážitku bude i gastronomická nabídka zámecké restaurace Vtipná kaše, kde najdete oblíbená jídla restaurací II. a. III. cenové skupiny. Nezapomeňte pozitivní či negativní názory zapsat do Knihy přání a stížností. A pokud chcete pivo za 1,70 Kč, stačí se obléci jako pionýři, či si vzít odznak nebo dobové oblečení z 80. let.
 

Světlo pro Kryla v Kroměříži

Karel KrylNavštivte expozici v Kroměříži věnovanou slavnému rodákovi – písničkáři Karlu Krylovi. Umístěná je v budově Starého pivovaru, která se nachází nedaleko Velkého náměstí. V pátek 17. listopadu bude na programu také komorní podvečer Šansony a verše, v němž vystoupí herec Jiří Bartoň.

Tradiční pietní vzpomínková akce spojená s výročím sametové revoluce, při které se zapalují svíčky Expozici Karla Kryla, začíná v pátek 17. 11. v 17 hodin. Letos bude na programu poetický večer nazvaný Šansony a verše. Moderátorka Romana Blažková, členka Divadelního spolku Kroměříž, uvede divadelního a televizního herce Jiřího Bartoně, který představí jak svůj šansonový repertoár, tak verše Karla Kryla. Na klavír ho doprovodí konzervatorista Michal Pospíšil. Součástí akce je výstavka hudebních nosičů Karla Kryla a Marty Kubišové, které vydal Supraphon. Celý den bude do muzea vstup zdarma.
Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Paměť národa - aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.