Úvod > Aktuality > Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné
Gurmánská turistika

Ryby, slavnosti, kuriozity a putování k rybníkům kolem Blatné

  • Vydáno20. června 2018
Budete se koncem června toulat po jižních Čechách, Pošumavím nebo Šumavou? Pak se v sobotu 23. června zastavte v Blatné na Rybářských slavnostech. Určitě nebudete zklamaní: pochutnáte si na rybích specialitách, můžete se zajít podívat na zámek a ještě poznat tajemství zdejších rybníků.
Součástí slavností totiž bývá putování kolem Blatné, krásnou krajinou mlhavých blat, prašných cest a listnatých ostrůvků uprostřed polí. A hlavně kolem zdejších rybníků, protože Blatensko je kraj prastarých rybářských tradic. Rybářské slavnosti jsou jejich každoroční připomínkou.
 

Rybářské slavnosti pro milovníky dobrot a zábavy

Hlavní část programu Rybářských slavností se v sobotu 23. června odehrává v areálu sádek společnosti Blatenská ryba a na nádvoří vodního zámku Blatná. Obě místa od sebe dělí jen pár desítek metrů, rozhodně tu nezabloudíte. Co vás čeká a na co se můžete těšit? Prim hraje jarmark s ukázkami tradičních řemesel, prodej ryb a čerstvé rybí speciality za úměrné ceny, navíc vstup je zdarma a organizační zajištění slavností bývá každý rok perfektní.

Vše začne v 9.45 průvodem s tradičním rituálem požehnání blatenským vodám a českým kaprům na zámeckém mostu. Během dne se můžete vypravit na exkurze do zpracovny ryb, pro děti jsou nachystané soutěže s rybářským zaměřením, kromě toho na nábřeží budou probíhat hasičské soutěže a přehlídka loveckých psů. Zámek zaplní kejklíři a praktické ukázky toho, jaké pokrmy lze připravit z tuzemských sladkovodních ryb. Před létem se vám budou hodit i ochutnávky různých druhů grilovaných ryb a ukázky správného zpracování kapra včetně filetování. Pokud se o krajině kolem Blatné a zdejších rybářských tradicích chcete dozvědět něco víc, můžete být svědky představení dalších dílů knihy Rybníky na Blatensku. K tomu bude samozřejmě celý den hrát hudba, večer bude patřit plzeňské skupině Kabát revival a příbramské kapele Zapo. K odpočinku od rušného programu bude sloužit zámecký park se stády velmi krotkých daňků.
 

Blatenské rybníky

Strašil, Pátek, Nadýmač, Vůsí, Smyslov, Vlasatka, Chmeličný, Hubenov – to je jen zlomek ze jmen stovek rybníků kolem Blatné. Většina z nich vznikla v 15. a 16. století, za zlatého věku českého rybníkářství. Ačkoli jsou vesměs dílem lidských rukou, vypadají, jako by tu byly odjakživa. Na výlet po jejich březích, blízkých vesničkách, přes pole a louky se můžete vydat pěšky i na kole nebo koloběžce; kde si je půjčit vám poradí na infocentru v Blatné. Krajinou vás povedou dobře značené turistické stezky, odměnou pak je řada míst s dalekými výhledy na Šumavu či Brdy. Za pozornost stojí i několik naučných stezek a kuriozit: zastavte se třeba u kadovského viklanu, obětního kamene nebo ve Slatině u nejtěžších slunečních hodin v Česku, zajděte se podívat za kamennou bábou k Velkému bezděkovskému rybníku anebo na Čertovy náramky!

Pokud se chcete vykoupat, k rekreaci jsou vyhrazené rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý velký u Blatenky a Hadí u Vrbna. Ostatní rybníky slouží především k chovu ryb, ale většinou i u nich najdete hezká místa k osvěžení. Anebo se zastavte na blatenském koupališti; ze slavností to k němu také není daleko.
 

Víte, že…?

  • V době Karla IV. bylo v Čechách třikrát více rybníků než dnes, nejvíc kolem Blatné a Poděbrad. Většina známých velkých rybníků na Třeboňsku a kolem Hluboké nad Vltavou je o sto až dvě stě let mladší.
  • Čeští kapři se jako vzácná lahůdka odedávna vyváželi do ciziny. Staré císařské silnici (dnes E 49) z Českých Budějovic do Plzně se dokonce kvůli hustému provozu povozů s rybami říkalo Fischerstrasse, rybářská silnice. Cesta k obchodníkům do Chebu trvala necelý den, ryby se pak zotavily v sádkách a pokračovaly dál do Německa.
  • Největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti je Labuť, ležící asi pět kilometrů severovýchodně od Blatné mezi obcemi Myštice a Chobot. Asi nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš mezi Blatnou a Kadovem; je to také jeden z mála rybníků, kde najdete ostrov.
  • Motivy rybníků a ryb z Blatenska se dají najít například na obrázcích Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence.
  • Na velkostatku ve Lnářích začínal jako lesní příručí akademický malíř Stanislav Lolek, kterému učarovala zdejší krajina a zachytil ji v mnoha obrazech a kresbách; určitě budete znát jeho ilustrace k Těsnohlídkově Lišce Bystroušce.
Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecký lihovar a pivovar Blatná

Zámecký lihovar a pivovar Blatná

Lihovar v Blatné má dlouhou tradici, již v roce 1885 ho postavil baron František Hildprandt. Patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika